Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci wystÄ™Âpuje pod postaciÄ… wyprysku atopowego; u dzieci starszych okreÅ›Âlane jest jako Å›wierzbiÄ…czka.
Wyprysk dzieciÄ™cy pojawia siÄ™ najczęściej ok. 3 miesiÄ…ca życia w postaci charakterystycznych zmian na policzkach, z zaczerwienieÂniem, obrzÄ™kiem, sÄ…czeniem (policzki „lakierowane”). Zmiany — poleÂgajÄ…ce na tworzeniu siÄ™ w naskórku zmian grudkowo-pÄ™cherzykowych sÄ…czÄ…cych — mogÄ… obejmować również skórÄ™ owÅ‚osionÄ… gÅ‚owy, szyi oraz zgiÄ™cia koÅ„czyn i faÅ‚dy skóry. PÅ‚yn surowiczy zasycha w strupy, po odpadniÄ™ciu których dochodzi do zÅ‚uszczania naskórka. Zmianom towarzyszy uporczywy Å›wiÄ…d. Liczne zadrapania usposabiajÄ… do zakaÂżeÅ„ skóry.
JeÅ›li proces chorobowy wielokrotnie obejmuje te same miejsca skóÂry, może prowadzić do zliszajowacenia, zgrubienia i przebarwieÅ„. ChoÂrobie mogÄ… towarzyszyć komórkowe zaburzenia immunologiczne.
PrzyczynÄ… wyprysku jest najczęściej uczulenie na pokarmy, ale mogÄ… go powodować i inne alergeny. Różne czynniki drażniÄ…ce (deterÂgenty, Å›rodki piorÄ…ce, kosmetyki) sprzyjajÄ… wystÄ™powaniu zmian i naÂsilajÄ… je. Jest to zwiÄ…zane z defektem ektodermalnym stwierÂdzanym u ludzi z atopowym zapaleniem skóry. Morfologicznym wyraÂzem defektu ektodermalnego jest suchość skóry, sÅ‚abo wyrażona „ryÂbia Å‚uska”.
Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety, usuwaniu alergenów z otoczenia, miejscowym stosowaniu Å‚agodzÄ…cych maÅ›ci. Atopowe zapalenie skóry ustÄ™puje na ogół ok. 2 r. życia lub utrzymuje siÄ™ pod postaciÄ… Å›wierzbiÄ…czki. Nazwa pochodzi od głównego obÂjawu — znacznego Å›wiÄ…du skóry.
ÅšwierzbiÄ…czka, czÄ™sto nazywana „astmÄ… skóry”, ma wszystkie ceÂchy chorób atopowych. Istota zmian jest taka sama jak w wypryÂsku, ale lokalizujÄ… siÄ™ one głównie w zgiÄ™ciach koÅ„czyn, na poÂwierzchni rÄ…k, mniej sÄ…czÄ…, wiÄ™cej jest elementów grudkowych, mniej pÄ™cherzyków, powodujÄ… wiÄ™kszy Å›wiÄ…d. Choroba przebiega z okresami spokoju i zaostrzeÅ„. Znacznie trudniejsza niż w wyprysku j%st identyÂfikacja czynników alergizujÄ…cych. CzÄ™sto głównÄ… rolÄ™ odgrywajÄ… czynÂniki psychogenne. ÅšwierzbiÄ…czka czÄ™sto towarzyszy astmie.
Leczenie jak wyprysku, poza tym stosowane sÄ… leki antyhistaminowe i uspokajajÄ…ce. W przypadkach dodatkowych zakażeÅ„ bakteryjÂnych konieczne jest czasem stosowanie antybiotyków. Chorych należy chronić przed czynnikami drażniÄ…cymi.