Alergiczny nieżyt wystÄ™puje pod dwiema postaciami: jako goÂrÄ…czka sienna — daje objawy sezonowe w okresie pylenia roÅ›lin i jako alergiczny nieżyt nosa niesezonowy, z objawami utrzymujÄ…cymi siÄ™ w ciÄ…gu caÅ‚ego roku.
GorÄ…czka sienna, czyli nieżyt pyÅ‚kowy, pyÅ‚kowica wystÄ™puje seÂzonowo w okresie kwitnienia traw, drzew, krzewów, chwastów. W cenÂtralnej części Polski objawy pyÅ‚kowicy sÄ… głównie zwiÄ…zane z okresem pylenia traw, od koÅ„ca maja do poÅ‚owy lipca.
Objawy. Uporczywemu, wodnistemu katarowi nosa towarzyszy napadowe kichanie, uczucie zatkania nosa (obrzÄ™k Å›luzówki), bóle gÅ‚oÂwy. CzÄ™sto dołącza siÄ™ Å‚zawienie, obrzÄ™k i zaczerwienienie spojówek, Å›wiatÅ‚owstrÄ™t, a czasem objawy astmy, ale dopiero po dÅ‚uższym czasie trwania choroby. Na skórze po kontakcie z trawÄ… wystÄ™puje niekiedy odczyn bÄ…blowy.
GorÄ…czka sienna wystÄ™puje czÄ™sto rodzinnie i przede wszystkim u ludzi mÅ‚odych. U dzieci do 2 — 3 r. życia pojawia siÄ™ rzadko,<chociaż czasem można już u nich stwierdzić dodatnie testy skórne na pyÅ‚ki. U niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci pyÅ‚kowica może siÄ™ objawiać zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, bóle brzucha) lub zmiaÂnami skórnymi (pokrzywka).
Leczenie w czasie pylenia polega na podawaniu Å›rodków antyhistaminowych miejscowo (krople) i ogólnie, leków obkurczajÄ…cych naÂczynia bÅ‚ony Å›luzowej nosa (odpowiednie krople do nosa, np. betadrin, xylomethasolinum, thymazen), czasem na miejscowym stosowaniu kropli kortykosteroidowych. W niektórych przypadkach przez caÅ‚y okÂres pylenia stosowane sÄ… leki zmniejszajÄ…ce nadwrażliwość bÅ‚ony Å›luÂzowej na pyÅ‚ki (intal w proszku lub w postaci aerozolu — Lomusol). U dzieci starszych przed okresem pylenia wskazane jest odczulanie alerÂgenami pyÅ‚ków w postaci odpowiedniej szczepionki.
Alergiczny nieżyt nosa niesezonowy przebiega podobnie jak goÂrÄ…czka sienna, ale objawy utrzymujÄ… siÄ™ w ciÄ…gu caÅ‚ego roku, gdyż alergeny, które go wywoÅ‚ujÄ…, dziaÅ‚ajÄ… ciÄ…gle. SÄ… to przeważnie alergeÂny wziewne, takie jak roztocze kurzu domowego, sierść zwierzÄ…t doÂmowych, pierze, zarodniki pleÅ›ni.
Leczenie opiera siÄ™ głównie na eliminacji alergenów i stosowaÂniu leków objawowych jak w gorÄ…czce siennej. Odczulanie wchodzi w rachubÄ™ tylko przy uczuleniu na roztocze kurzu domowego, którego nie można caÅ‚kowicie eliminować z otoczenia.