Przeciwwskazaniem do pierwotnego szczepienia BCG są wszystkie choroby okresu noworodkowego oraz wcześniactwo.
Poza okresem noworodkowym przeciwwskazania do szczepieÅ„ staÂnowiÄ…: ostre choroby zakaźne, gruźlica, choroby górnych dróg oddeÂchowych, ukÅ‚adu krążenia, oÅ›rodkowego ukÅ‚adu nerwowego, choroby alergiczne, cukrzyca w stanie niewyrównanym, stany gorÄ…czkowe o niejasnej przyczynie, stany zapalne skóry i tkanki podskórnej, biaÂÅ‚aczki i nowotwory, niektóre choroby nerek.
W większości są to przeciwwskazania przejściowe.
Przeciw krztuścowi nie szczepi się dzieci z podanymi w wywiadach drgawkami oraz po przebytej chorobie ośrodkowego układu nerwowego.
Szczepienia nie objęte kalendarzem szczepień
Szczepienia przeciw durowi brzusznemu prowadzone sÄ… wÅ›ród grup ludnoÅ›ci najbardziej narażonych na zakażenie. DecyzjÄ™ o przeprowadzeniu szczepieÅ„ podejmuje PaÅ„stwowy Wojewódzki InsÂpektor Sanitarny, który może zarzÄ…dzić szczepienie dzieci po ukoÅ„czeÂniu 4 lat, a w przypadku szczególnego zagrożenia także dzieci po ukoÅ„czeniu 2 lat i osób dorosÅ‚ych do 60 r. życia.
Szczepionka przeciwdurowa zawiera zabite paÅ‚eczki durowe. WstrzyÂkuje siÄ™ jÄ… podskórnie dwukrotnie w odstÄ™pie miesiÄ…ca i po raz trzeci po roku. Szczepienia przypominajÄ…ce w odstÄ™pach 3-5 lat. Po szczepieniu może wystÄ…pić niewielki odczyn, zarówno miejscowy, jak i ogólny.
W ostatnich latach coraz liczniejsze są doniesienia o szczepieniach przeciw śwince (nagminnemu zapaleniu ślinianek przyusznych).
Do uodpornienia przeciw śwince stosowane są 2 typy szczepionek: z zarazków zabitych oraz z zarazków żywych o osłabionej zjadliwości. Badania prowadzone w byłym ZSRR wykazały, że. wysoki poziom przeciwciał utrzymuje się przez okres 5 lat po podaniu szczepionki zawierającej zarazki żywe. Szczepienie należy powtarzać co 5 lat.
Kolejność szczepień regulują przepisy zawarte w kalendarzu szczepień, który jest zmienny, co roku aktualizowany.