Dzieci urodzone z ciąży przeterminowanej (po 42 tygodniach) majÄ… na ogół prawidÅ‚owÄ… dÅ‚ugość, natomiast mniejszÄ… masÄ™ ciaÅ‚a wskutek upoÅ›ledzonego odżywiania, skórÄ™ suchÄ…, Å‚uszczÄ…cÄ… siÄ™ pÅ‚atami. Jest to wyrazem mniejszej wydolnoÅ›ci Å‚ożyska w ciąży trwajÄ…cej zbyt dÅ‚ugo. Dlatego u dzieci tych w czasie porodu Å‚atwiej dochodzi do zamartwi- cy. StÄ…d wskazania do wywoÅ‚ywania porodu po przekroczeniu ustaloÂnego terminu.
Nadmierna masa ciaÅ‚a dziecka w stosunku do dÅ‚ugoÅ›ci trwania ciąży jest również objawem chorobowym. Klasyczne przykÅ‚aÂdy – to dziecko ogromne, urodzone przez matkÄ™ chorÄ… na cukrzycÄ™, o noworodek z obrzÄ™kiem uogólnionym w konflikcie serologicznym.
Wady rozwojowe
Wada rozwojowa polega na nieprawidÅ‚owej budowie jednego lub wielu narzÄ…dów. W Polsce rodzi siÄ™ ok. 2-3% noworodków z wadami. Wady rozwojowe wystÄ™pujÄ… częściej u dzieci kobiet bardzo mÅ‚odych (poniżej 18 lat) i starszych; liczba dzieci z wadami wzrasta wraz z wieÂkiem matki po 35 r. życia. Wady mogÄ… być przekazywane dziedzicznie przez rodziców, gdy sÄ… oni nosicielami nieprawidÅ‚owych genów. Wady te mogÄ… siÄ™ wówczas powtarzać u kolejnych dzieci. Zmiany w chromoÂsomach mogÄ… powstać również w komórkach rozrodczych rodziców nie obarczonych dziedzicznie wadÄ…. Ponadto wiele wad wytwarza siÄ™ jako wyraz zaburzeÅ„ prawidÅ‚owego rozwoju zarodka.
Czynnikami szkodliwymi dziaÅ‚ajÄ…cymi na rodziców lub płód mogÄ… być: choroby zakaźne — czÄ™sto wirusowe lub pasożytnicze — jak rówÂnież skażenie Å›rodowiska naturalnego, szkodliwoÅ›ci zawodowe, proÂmieniowanie jonizujÄ…ce oraz leki przyjmowane przez ciężarnÄ… lub nieÂktóre używki, np. alkohol. Krytyczny okres dla zagrożenia zarodka wadami to 16-75 dni rozwoju. Najbardziej zagrożone sÄ… narzÄ…dy bÄ™ÂdÄ…ce w okresie intensywnego rozwoju w czasie zadziaÅ‚ania czynnika szkodliwego.
Część dzieci z wadami jest niezdolna do życia, część wymaga naÂtychmiastowych lub późniejszych zabiegów operacyjnych. BywajÄ… rówÂnież maÅ‚e wady, nie zagrażajÄ…ce życiu dziecka, które mogÄ… być sygnaÂÅ‚em istnienia innych wad, nie objawiajÄ…cych siÄ™ po urodzeniu. Na przykÅ‚ad dodatkowe palce kojarzÄ… siÄ™ czÄ™sto z wadami ukÅ‚adu moczoÂwego.
Zapobieganie wadom rozwojowym polega na objÄ™ciu opiekÄ… profilaktycznÄ… przez specjalne poradnie tych rodzin, w których urodziÂÅ‚y siÄ™ dzieci z wadami oraz ciężarnych po 35 r. życia. Ponadto dobre warunki życia, prawidÅ‚owe odżywianie, opieka lekarska w ciąży oraz zaniechanie szkodliwej pracy w poczÄ…tkowych okresach ciąży – staÂnowiÄ… program profilaktyki.