UkÅ‚ad Rh skÅ‚ada siÄ™ z wielu antygenów. Najmocniejszy jest-antygen D i on jest przyczynÄ… wiÄ™kszoÅ›ci konfliktów. Krew nie zawierajÄ…ca anÂtygenu D oznaczana jest jako Rh(-), a zawierajÄ…ca go – jako Rh( + ). Najczęściej konflikt matczyno-pÅ‚odowy powstaje, gdy matka jest Rh(-), a dziecko Rh( + ). Kobieta uodpornia siÄ™ podczas niezgodnej grupowo ciąży i to najsilniej w czasie porodu, gdy duża liczba krwiÂnek pÅ‚odu może przeniknąć do jej krążenia. Do uodpornienia dochodzi również w czasie poronienia, a zwÅ‚aszcza przerwania ciąży. Również przetoczenia niezgodnej grupowo krwi wywoÅ‚ujÄ… ciężkie konflikty. To pierwsze zetkniÄ™cie siÄ™ z obcymi krwinkami uruchamia mechanizmy odpornoÅ›ciowe przyszÅ‚ej – matki, która wytwarza już małą ilość przeciwciaÅ‚ anty-Rh. Zostaje to jednak „zapamiÄ™tane” przez jej komórÂki na caÅ‚e życie. Przy ponownym zetkniÄ™ciu siÄ™ z krwinkami Rh( + ) kobieta uruchamia wÅ‚aÅ›ciwÄ… produkcjÄ™ przeciwciaÅ‚ prowadzÄ…cÄ… do konfliktu serologicznego.W osoczu czÅ‚owieka nie ma naturalnych przeciwciaÅ‚ anty-Rh, sÄ… one zawsze wynikiem uodpornienia i zawsze przechodzÄ… przez Å‚ożysko. Im jest ich wiÄ™cej i im wczeÅ›niej pojawiajÄ… siÄ™ w ciąży, tym cięższa jest choroba hemolityczna noworodków. W Polsce 17% ludzi ma grupÄ™ Rh( —). Nie wszystkie kobiety wytwarzajÄ… przeciwciaÅ‚a po zetkniÄ™ciu siÄ™ z krwiÄ… Rh( + ). Stwierdzono, że jeden noworodek na 200 urodzoÂnych to dziecko z konfliktu Rh. Część z nich wymaga leczenia.
W pierwszej ciąży, nie poprzedzonej przetoczeniem niezgodnej krwi, konflikt jest dużą rzadkoÅ›ciÄ…. Zwykle pierwsze dziecko Rh( + ) rodzi siÄ™ zdrowe, a chorujÄ… dopiero nastÄ™pne. Istnieje tendencja do pogarÂszania siÄ™ przebiegu choroby hemolitycznej noworodków u kolejnych dzieci. WiÄ™kszość noworodków rodzi siÄ™ żywych z anemiÄ… o różnym naÂsileniu. PowiÄ™kszenie wÄ…troby i Å›ledziony jest tym wiÄ™ksze, im wiÄ™kÂsza anemia u dziecka. Najistotniejszym objawem klinicznym jest przedwczesna i nadmierna żółtaczka. Jest ona wyniÂkiem gwaÅ‚townego rozpadu krwinek oraz niewydolnoÅ›ci wÄ…troby w przetwarzaniu bilirubiny. Szybkość narastania żółtaczki i jej nasilenie sÄ… głównymi wskaźnikami warunkujÄ…cymi decyzjÄ™ intensywnego leÂczenia. LaboratoryjnÄ… miarÄ… nasilenia żółtaczki jest poziom wolnej biÂlirubiny w surowicy. Nadmierny jej poziom grozi przejÅ›ciem do mózgu i trwaÅ‚ym uszkodzeniem go. W chorobie hemolitycznej noworodków zagrożenie to jest wiÄ™ksze niż w innych chorobach przebiegajÄ…cych z żółtaczkÄ…. W najlżejszej formie tej choroby żółtaczka może być nieÂznaczna, natomiast wystÄ™puje powolna anemizacja dziecka w pierwÂszych tygodniach życia.
W ciężkich przypadkach choroby hemolitycznej choruje już płód. Krwinki jego są niszczone pod wpływem przeciwciał w śledzionie, co prowadzi do narastającej anemii.
Both comments and pings are currently closed.