Wcześniak jest to dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży, wykazujące cechy niedojrzałości. Najbardziej znane są zewnętrzne cechy wcześniactwa: niższa masa ciała, mniejsza długość, skóra pokryta meszkiem – aksamitna, krótkie, miękkie paznokcie, wiotkie uszy, nisko umieszczony pępek, a z czynności — nieumiejętność ssania. Ważniejszy niż cechy budowy zewnętrznej jest stopień niedojrzałości narządów. Warunkiem możliwości życia jest dostateczna dojrzałość płuc wcześniaka. Przed 28 tygodniem ciąży nie tylko nie ma wykształconych pęcherzyków płucnych, ale również sieć naczyń włosowatych w płucach jest bardzo skąpa. Niedobór jest również surfaktantu (substancji wyściełającej pęcherzyki płucne). Dlatego małe wcześniaki mają trudności z rozpoczęciem i utrzymaniem oddychania. Wcześniaki ciężej znoszą poród i często rodzą się w zamartwicy, a niedotlenienie i kwasica niszczą surfaktant ułatwiający oddychanie. W końcowej fazie tej niewydolności oddechowej następuje przenikanie do światła przestrzeni powietrznej płuc białek osocza i tworzą się tzw. błony szkliste, co utrudnia wymianę gazową w płucach. Wytwarza się błędne koło przyczyn i skutków, mogące prowadzić do śmierci dziecka.
Wcześniak może nie mieć odruchu ssania, może ssać leniwie i mieć złą koordynację ssania z połykaniem, stąd groźba zachłyśnięcia. Wcześniaki łatwiej marzną, są mniej ruchliwe, płaczą ciszej i słabiej dopominają się o jedzenie niż dzieci donoszone. Stopień tych odchyleń jest różny. Również odporność wcześniaków jest mniejsza, dlatego łatwiej ulegają zakażeniom. Duża liczba tych dzieci ma choroby wrodzone lub wady rozwojowe, gdyż są one przyczyną przedwczesnych porodów. Nie masa ciała przy urodzeniu, ale stopień dojrzałości dziecka i stan jego zdrowia warunkują zatem możliwość jego przeżycia. Łatwiej przeżyje więc dziecko hypotroficzne, ale dojrzałe, niż wcześniak o tej samej masie ciała urodzeniowej.
Opieka nad wcześniakiem to przede wszystkim pielęgnacja: inkubator z właściwą temperaturą, wczesne dostarczenie pożywienia doustne lub sondą do przełyku, a w ciężkich stanach dożylnie. Przy niewydolności oddechowej podawany jest tlen do’ oddychania, zwalczanie kwasicy przez dożylne podawanie roztworu sody, a w ciężkich przypadkach sztuczne oddychanie przy użyciu odpowiedniej aparatury.