Ukąszenie przez żmije

W Polsce jadowita jest jedynie żmija zygzakowata. Ukąsze­nie przez nią jest groźne. Szczególnie niebezpieczne jest ukąszenie w głowę, klatkę piersiową, bezpośrednio w naczynie krwionośne. Jad szerzy się w organizmie drogami limfatycznymi, działa przede wszyst­kim na układ krążenia i na układ krzepnięcia, wywołując objawy wstrząsu i skazy krwotocznej.

Ukąszenie stanowią dwa symetryczne .wkłucia w odległości 0,5-1 cm. Po ukąszeniu odczuwalny jest silny ból, występuje obrzęk wokół ukąszenia, pojawiają się wybroczyny na skórze, bolesny odczyn oko­licznych węzłów chłonnych, bóle głowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu kończyny, założe­niu opaski uciskowej (na okres 1 godz.) powyżej miejsca ukąszenia, zaciśniętej tak, aby tętno było wyczuwalne niżej miejsca ucisku oraz jak najszybszym transporcie do najbliższego szpitala!

Leczenie w szpitalu polega na wstrzyknięciu antytoksyny jadu żmii oraz przeciwdziałaniu wstrząsowi i leczeniu wtórnych zakażeń.

Zapobieganie zatruciom u dzieci

Osoby dorosÅ‚e nie powinny mieć nadmiernego zaufania do nieszkod­liwoÅ›ci leków. PrzyczynÄ… najwiÄ™kszej liczby zatruć u dzieci sÄ… le­ki nabywane bez recepty lub otrzymywane z darów. Przede wszyst­kim nie należy faÅ‚szywie nazywać podawanych dzieciom leków „wita­minkami” lub „cukierkami”. Nie wolno leków trzymać w miejscach Å‚atwo dostÄ™pnych dla dzieci, nie należy przyjmować leków w obecnoś­ci dzieci.

Nie należy pozostawiać dzieci bez opieki, w kuchni wystÄ™puje bo­wiem zagrożenie gazem, w Å‚azience — Å›rodkami do prania, w garażu – chemikaliami, w otwartej przestrzeni – roÅ›linami trujÄ…cymi.

Leki i środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym należy przechowywać jedynie w oryginalnych opakowaniach i w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.