Do leków tej grupy należą pochodne morfiny (kodeiny) i syntetyczÂne leki przeciwbólowe (Dolantyna, Fortral, Fentanyl). Åšrodki te dziaÂÅ‚ajÄ… depresyjnie na oÅ›rodkowy ukÅ‚ad nerwowy i oÅ›rodek oddechowy. PrzenikajÄ… przez Å‚ożysko i przechodzÄ… do pokarmu matek karmiÄ…cych. Zatrucia nimi mogÄ… wystÄ™pować u noworodków, matek nadużywajÄ…Âcych tych leków i niemowlÄ…t karmionych piersiÄ….
Objawy zatrucia: poczÄ…tkowo niepokój, później senność, zaÂburzenia oddychania, zapaść, czÄ™ste powikÅ‚ania w postaci zapalenia pÅ‚uc.
Pierwsza pomoc: przerwanie przyjmowania leku, opróżnienie żołądka, szybki transport do szpitala, w czasie transportu zabezpieczeÂnie czynnoÅ›ci oddychania i krążenia.
Leczenie szpitalne — to intensywna terapia zachowawcza i stosowanie swoistych odtrutek.
Zatrucia witaminÄ… D
Wobec nasycenia rynku preparatami witaminowymi i możliwoÅ›ci podawania witaminy D z różnych źródeÅ‚, zatrucia u dzieci wystÄ™pujÄ… najczęściej wskutek stosowania nadmiernych iloÅ›ci preparatu w ceÂlach leczniczych; rzadziej zdarzajÄ… siÄ™ zatrucia przypadkowe.
Objawy zatrucia mogÄ… być niecharakterystyczne: brak Å‚aknieÂnie, nudnoÅ›ci, zaparcia, wymioty, niepokój, pragnienie. W moczu pojaÂwia siÄ™ biaÅ‚ko, krwinki czerwone i biaÅ‚e, wzmożone wydalanie wapÂnia. W ciężkich zatruciach wystÄ™pujÄ… rozsiane zwapnienia w narzÄ…dach wewnÄ™trznych, głównie w nerkach, widoczne w badaniu raÂdiologicznym.
Pierwsza pomoc: przerwanie podawania leku, obfite pojenie, dieta uboga w wapÅ„, a wiÄ™c w mleko i jego przetwory, skontaktowaÂnie siÄ™ z lekarzem domowym, wykonanie badaÅ„ laboratoryjnych krwi i moczu, które poinformujÄ… lekarza o stanie gospodarki wapniowo- -fosforanowej ustroju. Może być konieczne leczenie szpiÂtalne.