Zatrucia żelazem zdarzajÄ… siÄ™ przeważnie wskutek poÅ‚kniÄ™cia tableÂtek lub drażetek zawierajÄ…cych sole żelaza. SÄ… one nieprzenikliwe dla promieni rentgenowskich i widoczne na zdjÄ™ciu radiologicznym przeÂwodu pokarmowego. Dawka 2 —4 g dla dzieci jest dawkÄ… Å›miertelnÄ….
Mechanizm toksycznego działania soli żelaza polega na blokowaniu działania ważnych dla życia enzymów. Metaliczne żelazo nie jest trujące.
Objawy zatrucia wystÄ™pujÄ… już po 1/2-2 godz. po spożyciu. SÄ… to wymioty i biegunka z domieszkÄ… krwi. Po okresie pozornej popraÂwy w ciężkich zatruciach dochodzi do wstrzÄ…su, kwasicy, utraty przyÂtomnoÅ›ci, drgawek. Późnym powikÅ‚aniem po zatruciu solami żelaza mogÄ… być zwężenia i zbliznowacenia bÅ‚ony Å›luzowej przewodu pokarÂmowego.
Pierwsza pomoc polega na spowodowaniu wymiotów i podaniu wodnego roztworu sody oczyszczonej Å‚yżeczkami, co zmniejsza wchÅ‚aÂnianie żelaza i ma dziaÅ‚anie osÅ‚aniajÄ…ce na bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… przewodu pokarmowego. Konieczny jest szybki transport do szpitala.
Leczenie szpitalne zależy od stanu dziecka i iloÅ›ci przyjÄ™tego leku. Polega na zwalczaniu wstrzÄ…su, uzupeÅ‚nieniu strat wody i elekÂtrolitów. W ciężkich przypadkach stosuje siÄ™ swoiÅ›cie dziaÅ‚ajÄ…cÄ… odÂtrutkÄ™ i Å›rodki uÅ‚atwiajÄ…ce wydalenie żelaza w formie zwiÄ…zanej.