PrzetrwaÅ‚y przewód tÄ™tniczy Botalla. Przewód tÄ™tniczy Botalla jest to naczynie krwionoÅ›ne, które odgrywa ważnÄ… rolÄ™ w życiu pÅ‚odoÂwym i w warunkach prawidÅ‚owych ulega zamkniÄ™ciu w ciÄ…gu pierwÂszych dni lub tygodni życia dziecka. Stanowi on połączenie miÄ™dzy tÄ™tnicÄ… pÅ‚ucnÄ… a tÄ™tnicÄ… głównÄ…, czyli aortÄ…. Ponieważ ciÅ›nienie w aorcie znacznie przewyższa ciÅ›nienie w tÄ™tnicy pÅ‚ucnej, jeżeli przewód tÄ™tniczy jest drożny, część krwi z aorty przepÅ‚ywa do tÄ™tnicy pÅ‚ucnej. Nadmierna ilość krwi napÅ‚ywajÄ…cej do pÅ‚uc sprzyja wystÄ™powaniu w nich nawracajÄ…cych zmian zapalnych i może spowodować uszkodzenie naczyÅ„ tÄ™tniczych pÅ‚uc, zwane nadciÅ›nieniem pÅ‚ucnym.
Zaburzenia w krążeniu zależą od szerokoÅ›ci przetrwaÅ‚ego przewodu tÄ™tniczego i iloÅ›ci przepÅ‚ywajÄ…cej przez niego krwi. Szeroki przewód tÄ™tÂniczy już w wieku niemowlÄ™cym może spowodować objawy niewydolnoÅ›ci krążenia. WÄ…ski przewód w niektórych przypadkach poza typowym szmerem w sercu może nie dawać innych objawów.
WadÄ™ tÄ™, jeżeli nie towarzyszÄ… jej inne nieprawidÅ‚owoÅ›ci serca i dużych pni naczyniowych, można rozpoznać bez cewnikowania serca i badania angiokardiograficznego na podstawie baÂdania echokardiograficznego i dopplerowskiego.
Leczenie przetrwaÅ‚ego przewodu tÄ™tniczego jest wyłącznie operacyjne. Polega na podwiÄ…zaniu przewodu. CaÅ‚kowite wyleczenie uzyskuje siÄ™ naÂwet u najmÅ‚odszych dzieci.
Ubytek w przegrodzie miÄ™dzy komorowej. Przegroda miÄ™dzy koÂmorowa skÅ‚ada siÄ™ z dwóch części: górnej bÅ‚oniastej i dolnej mięśÂniowej.
Ubytek w dolnej, grubej, mięśniowej części przegrody miÄ™dzykomorowej, jeżeli nie jest duży, może — poza szmerem — nie poÂwodować innych objawów i ulec samoistnemu zamkniÄ™ciu.
Ubytek w górnej, bÅ‚oniastej części przegrody miÄ™dzykomorowej, zwÅ‚aszcza duży, powoduje zaburzenia w krążeniu krwi. W czaÂsie skurczu część krwi z lewej komory przepÅ‚ywa pod wysokim ciÅ›nieÂniem przez ubytek do komory prawej, a nastÄ™pnie do pÅ‚uc. W wadzie tej istnieje skÅ‚onność do zmian zapalnych w pÅ‚ucach i rozwoju nadciÅ›Ânienia pÅ‚ucnego.
Czasami u dzieci z ubytkiem przegrody miÄ™dzykomorowej rozwija siÄ™ znaczny przerost mięśnia prawej komory poniżej zastawek tÄ™tnicy pÅ‚ucnej. Utrudnia to odpÅ‚yw krwi z prawej komory, powoduje wzrost ciÅ›nienia w prawej komorze i „odwraca” kierunek przecieku przez ubytek miÄ™dzykomorowy – krew pÅ‚ynie z prawej do lewej komory. Wada serca poczÄ…tkowo bez sinicy staje siÄ™ wadÄ… sinicznÄ….