Nabyte wady serca w dzieciństwie lub wczesnej młodości mogą być objawem ostrego rzutu gorączki reumatycznej , jak i następstwem tego procesu chorobowego. Nabyte wady serca u osób dorosłych są następstwem chorób przebytych w dzieciństwie bądź też mogą być powikłaniem innych chorób serca (np. zawału serca).
Niedomykalność zastawki dwudzielnej, czyli niedomykalność mitralna. Objawy niedomykalnoÅ›ci zastawki dwudzielnej u dzieci w czasie ostrego rzutu gorÄ…czki reumatycznej sÄ… prawdopodobnie naÂstÄ™pstwem powiÄ™kszenia serca. SÄ… one przejÅ›ciowe i ustÄ™pujÄ… wraz ze zmianami zapalnymi w mięśniu sercowym. Niedomykalność zastawki dwudzielnej bÄ™dÄ…ca nastÄ™pstwem przebytego procesu zapalnego jest skutkiem trwaÅ‚ego uszkodzenia zastawki.
Niedomykalność zastawki dwudzielnej może być spowodowana uszkoÂdzeniem pÅ‚atków zastawki lub zbliznowaniem i skróceniem ich nici Å›ciÄ™gnistych albo mięśni brodawkowatych. Uszkodzenie przez proces zapalny nie pozwala na szczelne zamkniÄ™cie siÄ™ pÅ‚atków zastawki w czasie skurczu lewej komory, co powoduje cofanie siÄ™ krwi z lewej koÂmory do lewego przedsionka. Podczas rozkurczu — do lewej komory napÅ‚ywa z lewego przedsionka wiÄ™ksza niż w warunkach prawidÅ‚owych ilość krwi, ponieważ w lewym przedsionku dodatkowo znajduje siÄ™ krew, która cofnęła siÄ™ z lewej komory. CiÅ›nienie w lewym przedsionku jest podwyższone i lewy przedsionek ulega powiÄ™kszeniu. Podwyższenie ciÅ›nienia w lewym przedsionku powoduje z kolei podwyższenie ciÅ›nieÂnia w żyÅ‚ach pÅ‚ucnych i w ich najdrobniejszych rozgaÅ‚Ä™zieniach.
Leczenie jest operacyjne i polega na wykonaniu jednego z trzech rodzajów zabiegów: a) annuloplastyki, tzn. zwężenia pierÅ›cienia zastawkowego, aby pÅ‚atki zastawek domykaÅ‚y siÄ™; b) walwuloplastyki, czyli wszycia w pierÅ›cieÅ„ zastawkowy specjalnej protezy umożliwiajÄ…cej prawidÅ‚owÄ… czynność pÅ‚atków zastawki lub c) wymiaÂny zastawki dwudzielnej. Zastawka dwudzielna może być wymieniona na: sztucznÄ… zastawkÄ™ (protezÄ™), homograft lub heterograft zastawkoÂwy. Homograft jest to zastawka pobrana ze zwÅ‚ok ludzkich, odpoÂwiednio spreparowana i wyjaÅ‚owiona. Heterograft jest to zastawÂka zwierzÄ™ca specjalnie spreparowana. Homografty i heterografty sÄ… najodpowiedniejsze dla rosnÄ…cego organizmu dzieciÄ™cego. Wszycie sztucznej zastawki (protezy) wymaga staÅ‚ego podawania preparatów farmakologicznych obniżajÄ…cych krzepliwość krwi, aby zapobiec twoÂrzeniu siÄ™ zakrzepów na zastawce.
Zwężenie zastawki dwudzielnej, czyli zwężenie lewego ujÅ›cia żylnego, u dzieci jest najczęściej spowodowane licznymi nawrotami gorÄ…czki reumatycznej. Proces chorobowy prowadzi do zrostów pÅ‚atów zastawki oraz skrócenia nici Å›ciÄ™gnistych, włóknistego zgrubienia zaÂstawki i odkÅ‚adania zÅ‚ogów wapnia. Zastawka czÄ™sto ma ksztaÅ‚t wÄ…Âskiego lejka. Takie zmiany anatomiczne utrudniajÄ… odpÅ‚yw krwi z leÂwego przedsionka, wobec czego ciÅ›nienie w lewym przedsionku wzraÂsta i ulega on powiÄ™kszeniu. Podwyższenie ciÅ›nienia w lewym przedÂsionku powoduje podwyższenie ciÅ›nienia w żyÅ‚ach pÅ‚ucnych i rozwój nadciÅ›nienia pÅ‚ucnego. W znacznym zwężeniu zastawki dwudzielnej czÄ™sto wystÄ™puje niewydolność krążenia oraz zaburzenie rytmu pod postaciÄ… trzepotania i migotania przedsionków.
W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków konieczne jest leczenie operacyjne. Dawniej polegaÅ‚o ono na tzw. komisurotomii, czyli przeciÄ™Âciu zrostów pÅ‚atków zastawek. Obecnie, dziÄ™ki zastosowaniu krążenia pozaustrojowego, zabieg ten jest wykonywany bardziej precyzyjnie, a ponadto w razie potrzeby zastawka duwdzielna może być wymieniona. U niektórych chorych zwężenie zastawki dwudzielnej może być usuÂniÄ™te zabiegiem walwuloplastyki balonowej.
Niedomykalność zastawki tÄ™tnicy głównej (aorty). Wada ta jest najczęściej nastÄ™pstwem gorÄ…czki reumatycznej i polega na zgrubieÂniu, a przede wszystkim skróceniu szerokoÅ›ci i dÅ‚ugoÅ›ci poszczególÂnych pÅ‚atków zastawki. Skrócenie pÅ‚atków zastawki na dÅ‚ugość spraÂwia, że wada ta uwidacznia siÄ™ w postaci trójkÄ…tnego ubytku w Å›rodÂku zastawki.
W niedomykalności zastawki aortalnej część krwi wyrzucanej w czasie skurczu lewej komory do aorty cofa się w czasie rozkurczu do tejże komory. Cofanie się krwi z aorty do lewej komory jest przyczyną powstawania szmeru.
Objawy uszkodzenia zastawki aortalnej zazwyczaj pojawiają się w 6-7 lat po ostrym rzucie choroby. Nawet znaczna niedomykalność zastawki tętnicy głównej w okresie dzieciństwa może nie powodować zbytnich dolegliwości u dziecka.
Leczenie chirurgiczne polega na wymianie zastawki na sztucznÄ… protezÄ™, homograft lub heterograft.
Zwężenie lewego ujÅ›cia tÄ™tniczego, czyli zwężenie zastawki tÄ™tÂnicy głównej (aorty). Wada ta zależy od różnych zmian anatomiczÂnych, które w konsekwencji uniemożliwiajÄ… swobodne poruszanie siÄ™ pÅ‚atków zastawki podczas cyklu pracy serca. Zwężenie zastawki tÄ™tniÂcy głównej może być nastÄ™pstwem zwapnieÅ„ powodujÄ…cych usztywnieÂnie pÅ‚atków zastawki. W znacznym zwężeniu wyrzut krwi z lewej koÂmory do aorty przebiega wolniej. Utrudnienie odpÅ‚ywu krwi i wzrost ciÅ›nienia w lewej komorze powoduje jej poszerzenie i przerost. Może wystÄ™pować niedostateczne zaopatrzenie w krew ważnych dla życia narzÄ…dów, ponieważ mniejsza ilość krwi dopÅ‚ywa do aorty i jej rozgaÂÅ‚Ä™zieÅ„. Objawy choroby czÄ™sto wystÄ™pujÄ… dopiero w życiu dorosÅ‚ym (ok. 40 r. życia).
Leczenie chirurgiczne w ciężkich postaciach zwężenia zaÂstawki aortalnej polega na wymianie zastawki.