Rozpoznawanie chorób ukÅ‚adu krążenia u dzieci, podobnie jak i u dorosÅ‚ych, opiera siÄ™ przede wszystkim na zebraniu wywiadu i badaÂniu lekarskim oraz na wykonaniu wielu badaÅ„ specjalistycznych, taÂkich jak: badanie radiologiczne klatki piersiowej, badanie elektrokarÂdiograficzne (EKG), polikardiograficzne, echokardiograficzne i dopplerowskie, angiografia izotopowa, cewnikowanie serca i badanie angiokardiologiczne.
Rozpoznanie wady wrodzonej serca i innych zmian w ukÅ‚adzie krÄ…Âżenia jest możliwe już w życiu pÅ‚odowym za pomocÄ… badania echokarÂdiograficznego i dopplerowskiego.
Wywiad polega na zebraniu przez lekarza dokÅ‚adnych danych doÂtyczÄ…cych: przebiegu ciąży i porodu u matki dziecka oraz rozwoju i stanu dziecka w okresie noworodkowym i niemowlÄ™cym. Duże znaczeÂnie ma ustalenie, czy dziecko czÄ™sto przechodziÅ‚o przeziÄ™bienia, zapaÂlenia pÅ‚uc i oskrzeli oraz czy ma okresowÄ… duszność, obrzÄ™ki, napady utraty przytomnoÅ›ci, bicia serca lub niemiarowej czynnoÅ›ci serca.
Badanie lekarskie obejmuje: oglÄ…danie dziecka (ocena fizyczÂnego rozwoju, zabarwienia skóry, wykrycie ewentualnych znieksztaÅ‚ÂceÅ„ klatki piersiowej, nieprawidÅ‚owego tÄ™tnienia), obmacywanie okoÂlicy serca i tÄ™tna na koÅ„czynach dolnych i górnych, opukiwanie i osÅ‚uchiwanie. OsÅ‚uchiwanie pozwala lekarzowi stwierdzić, czy czynność serca jest miarowa, czy tony serca sÄ… prawidÅ‚owe, czy wystÄ™pujÄ… szmeÂry w sercu. Pomiar ciÅ›nienia tÄ™tniczego krwi uzupeÅ‚nia caÅ‚ość lekarÂskiego badania kardiologicznego. DokÅ‚adne rozpoznanie chorób ukÅ‚aÂdu krążenia, a zwÅ‚aszcza wykrycie i ocena wad serca pozwala je kwaÂlifikować do leczenia operacyjnego.