Zespół Fallota lub tetralogia Fallota jest to zÅ‚ożona, sinicza wada serca wrodzona, na którÄ… skÅ‚adajÄ… siÄ™: 1) zwężenie tÄ™tnicy pÅ‚ucnej, które może dotyczyć zastawki, części podzastawkowej prawej komory (tzw. stożka) oraz rozgaÅ‚Ä™zieÅ„ tÄ™tnicy pÅ‚ucnej, 2) ubytek w górnej bÅ‚oniastej części przegrody miÄ™dzy komorowej, 3) przesuniÄ™cie na prawo aorty, tak że jej ujÅ›cie znajduje siÄ™ ponad ubytkiem przegroÂdy miÄ™dzy komorowej i otrzymuje ona krew z prawej i lewej komory, 4) przerost prawej komory. Ponadto może współistnieć ubytek w przegroÂdzie miÄ™dzyprzedsionkowej.
Zaburzenia w krążeniu krwi sÄ… naÂstÄ™pstwem zÅ‚ożonych nieprawidÅ‚owoÅ›Âci anatomicznych. Przeszkoda w poÂstaci zwężenia tÄ™tnicy pÅ‚ucnej powoÂduje, że krew „przepycha siÄ™” przez zwężone ujÅ›cie do tÄ™tnicy pÅ‚ucnej i do pÅ‚uc, wzrasta ciÅ›nienie w prawej koÂmorze. Przez pÅ‚uca pÅ‚ynie maÅ‚a ilość krwi (proporcjonalnie do stopnia i liczby zwężeÅ„). PozostaÅ‚a ilość krwi z prawej komory pÅ‚ynie przez ubytek przegrody miÄ™dzykomorowej do komoÂry lewej lub bezpoÅ›rednio do aorty. W zwiÄ…zku z tym aorta zawiera krew mieszanÄ… tÄ™tniczo-żylnÄ…. NastÄ™pstwem jest sinica, palce paÅ‚eczkowate oraz zagÄ™szczenie krwi spowodowane nadÂmiernym wytwarzaniem krwinek czerÂwonych przez pobudzony niedotlenieÂniem krwi szpik kostny. Niektóre dzieci z zespoÅ‚em Fallota miewajÄ… tzw. napady hipoksemiczne, czyli nagle wystÄ™pujÄ…ce objawy w postaci nasilenia sinicy lub bladoÅ›ci, utraty przytomnoÅ›ci, znaczneÂgo niepokoju, spowodowane ciężkim niedotlenieniem.
Leczenie zespoÅ‚u Fallota jest operacyjne. Najdawniej stosowane sÄ… tzw. zabiegi paliatywne, czyli Å‚agodzÄ…ce objawy waÂdy, nie korygujÄ…ce jednak istniejÄ…cych nieprawidÅ‚owoÅ›ci anatomiczÂnych. W zespole Fallota najistotniejszym zaburzeniem jest niedotleÂnienie krwi zwiÄ…zane ze zmniejszonym jej przepÅ‚ywem przez pÅ‚uca. ZaÂbiegi paliatywne, polegajÄ…ce na wytworzeniu zespolenia tÄ™tnicy pÅ‚ucÂnej z aortÄ… lub jej odgaÅ‚Ä™zieniem, zwiÄ™kszajÄ… ilość krwi przepÅ‚ywajÄ…Âcej przez pÅ‚uca. Zespolenia paliatywne najczęściej wykonuje siÄ™ u nieÂmowlÄ…t ze wskazaÅ„ życiowych. Zespolenie Blalock – Taussig polega na poÅ‚Ä…czeniu tÄ™tnicy pÅ‚ucnej z tÄ™tnicÄ… podobojczykowÄ…, zespolenie Waterstone’a — na poÅ‚Ä…czeniu aorty z prawÄ… tÄ™tnicÄ… pÅ‚ucnÄ…. Operacje teÂgo typu dajÄ… poprawÄ™ ogólnego stanu dziecka, zmniejszajÄ… sinicÄ™, eliÂminujÄ… napady hipoksemiczne. W okresie roku do dwóch lat po zespoÂleniu paliatywnym wykonuje siÄ™ caÅ‚kowitÄ… korekcjÄ™ wady.
Korekcja caÅ‚kowita, przeprowadzana w krążeniu pozaustrojowym na otwartym sercu, polega na usuniÄ™ciu wszystkich nieprawidÅ‚oÂwoÅ›ci anatomicznych, tj. zwężenia w obrÄ™bie zastawki tÄ™tnicy pÅ‚ucnej, w części podzastawkowej prawej komory oraz na zamkniÄ™ciu ubytku przeÂgrody miÄ™dzykomorowej przy użyciu Å‚aty z tworzywa, tak aby aorta otrzymywaÅ‚a krew tylko z lewej komory. Ryzyko korekcji caÅ‚kowitej jest wiÄ™ksze (wynosi 5 — 10%) niż zabiegów paliatywnych, niemniej obecnie coraz częściej wykonuje siÄ™ jÄ… (bez poprzedzajÄ…cych zabiegów paliatywÂnych) nawet u najmÅ‚odszych dzieci z wynikiem bardzo dobrym.