NadciÅ›nienie tÄ™tnicze pÅ‚ucne jest groźnym powikÅ‚aniem wad wroÂdzonych serca z przeciekiem krwi z lewego do prawego serca, powoduÂjÄ…cym zwiÄ™kszony napÅ‚yw krwi do tÄ™tnicy pÅ‚ucnej i jej rozgaÅ‚Ä™zieÅ„. W warunkach prawidÅ‚owych tÄ™tnica pÅ‚ucna i jej rozgaÅ‚Ä™zienia sÄ… przyÂstosowane do pomieszczenia tej iloÅ›ci krwi, która do nich napÅ‚ywa. ZwiÄ™kszenie objÄ™toÅ›ci krwi napÅ‚ywajÄ…cej do tÄ™tnic i tÄ™tniczek pÅ‚ucÂnych powoduje w rozgaÅ‚Ä™zieniach tÄ™tnic pÅ‚ucnych zmiany anatomiczÂne, które mogÄ… być nieodwracalne. Rozwój tÄ™tniczego nadciÅ›nienia pÅ‚ucnego w wadach wrodzonych serca z przepÅ‚ywem krwi z lewa na prawo jest procesem wielofazowym.
W fazie I istnieje tylko zwiększony przepływ krwi przez płuca. Rozgałęzienia tętnicy płucnej są w stanie pomieścić tą zwiększoną ilość krwi, ponieważ ulegają rozciągnięciu. Pojemność tętnicy płucnej i jej najdrobniejszych rozgałęzień jest jeszcze bardzo duża.
W fazie II zwiÄ™kszona ilość krwi przepÅ‚ywajÄ…ca przez rozgaÅ‚Ä™zieÂnia tÄ™tnicy pÅ‚ucnej powoduje, wskutek mechanicznego drażnienia, uszkodzenie wewnÄ™trznej i Å›rodkowej warstwy Å›ciany tÄ™tniczek, woÂbec czego stajÄ… siÄ™ one grubsze, mniej elastyczne i ciÅ›nienie wewÂnÄ…trznaczyniowe w rozgaÅ‚Ä™zieniach tÄ™tnicy pÅ‚ucnej ulega podwyższeÂniu. Stan taki nazywa siÄ™ nadciÅ›nieniem pÅ‚ucnym przeÂpÅ‚ywowym, tzn. zależnym od zwiÄ™kszonego przepÅ‚ywu krwi przez pÅ‚uca.
W fazie III nastÄ™puje dalsze uszkodzenie rozgaÅ‚Ä™zieÅ„ tÄ™tnicy pÅ‚ucÂnej. Powoduje to zwężenie Å›wiatÅ‚a naczyÅ„ wskutek rozplemu komórek bÅ‚ony wewnÄ™trznej, wobec czego ciÅ›nienie w tÄ™tniczkach pÅ‚ucnych jeÂszcze bardziej wzrasta, sÄ… one już nieelastyczne, sztywne, pojemność znacznie siÄ™ zmniejsza. PrzepÅ‚yw krwi przez pÅ‚uca ulega znacznemu zmniejszeniu, a ciÅ›nienie w tÄ™tnicy pÅ‚ucnej stale wzrasta. Prawa koÂmora serca, aby toczyć krew do pÅ‚uc, musi pokonać opór dużego ciÅ›Ânienia w tÄ™tnicy pÅ‚ucnej i jej rozgaÅ‚Ä™zieniach. Stan taki odpowiada nadciÅ›nieniu pÅ‚ucnemu zaporowemu, ponieważ duże ciÅ›Ânienie i zwężone tÄ™tnice pÅ‚ucne stanowiÄ… zaporÄ™ dla krwi napÅ‚ywajÄ…Âcej z prawej komory do tÄ™tnicy pÅ‚ucnej.
DokÅ‚adne ustalenie fazy nadciÅ›nienia pÅ‚ucnego jest możliwe tylÂko w czasie cewnikowania serca; mierzy siÄ™ wówczas ciÅ›nienie w prawej komorze, w tÄ™tnicy pÅ‚ucnej i w jej rozgaÅ‚Ä™zieniach. W fazie I i II możliwa jest korekta chirurgiczna wady serca. Kiedy jednak ciÅ›nienie w prawej komorze jest wyższe niż w komorze lewej, kieruÂnek przepÅ‚ywu krwi odwraca siÄ™ i powstaje sinica wskutek domieszki krwi żylnej do krwi tÄ™tniczej. W fazie III nie przeprowadza siÄ™ już leczenia chirurgicznego lub jedynie w niektórych przypadkach, ale wówczas ryzyko jest bardzo duże. W razie wÄ…tpliwoÅ›ci co do zaÂawansowania nadciÅ›nienia pÅ‚ucnego, przed ostatecznÄ… decyzjÄ… o leÂczeniu chirurgicznym pobierany jest wycinek pÅ‚uca do badania mikroskopowego, co umożliwia precyzyjnÄ… i wiarygodnÄ… ocenÄ™ stopnia zmian w naczyniach pÅ‚ucnych.
NadciÅ›nienie pÅ‚ucne może wystÄ™pować bez wady serca jako nadÂciÅ›nienie pierwotne. Jest ono skutkiem wrodzonych zmian anatomicznych w drobnych rozgaÅ‚Ä™zieniach tÄ™tnicy pÅ‚ucnej przetrwaÂÅ‚ych z okresu życia pÅ‚odowego. Zmiany te nie cofnęły siÄ™ po okresie noworodkowym lub niemowlÄ™cym, jak to siÄ™ dzieje u zdrowych dzieci. U niektórych dzieci z pierwotnym nadciÅ›nieniem pÅ‚ucnym podejmuje siÄ™ próby leczenia farmakologicznego lekami rozszerzajÄ…cymi naczynia krwionoÅ›ne.