Choroba ta wystÄ™puje przeważnie u dzieci starszych w okresie dojÂrzewania pÅ‚ciowego i obraz jej oraz przebieg nie różni siÄ™ zasadniczo od przewlekÅ‚ej biaÅ‚aczki szpikowej u dorosÅ‚ych. PoczÄ…tek jest skryty i powolny, wystÄ™puje ogólne osÅ‚abienie, pocenie siÄ™ i chudniÄ™cie. ZasadÂniczym objawem jest narastajÄ…ce powiÄ™kszenie Å›ledziony, która dochoÂdzi do olbrzymich rozmiarów, zajmujÄ…c niejednokrotnie wiÄ™kszÄ… część jamy brzusznej. WÄ…troba bywa powiÄ™kszona, lecz w mniejszym stopÂniu. PowiÄ™kszenie wÄ™złów chÅ‚onnych jest nieznaczne lub nie wystÄ™puÂje w ogóle. Niekiedy doÅ‚Ä…czajÄ… siÄ™ bóle koÅ„czyn, u chÅ‚opców dochodzi czasem do bolesnych wzwodów prÄ…cia.
W krwi obwodowej wyraźnie zwiÄ™ksza siÄ™ liczba krwinek biaÅ‚ych, zwykle powyżej 50000 w 1 mm3, a w poczÄ…tkowym okresie choroby także liczba pÅ‚ytek krwi. Rozmazy krwi wykazujÄ… obecność granulocytów w różnych fazach rozwoju, z przewagÄ… mielocytów i metamielocytów, które stanowiÄ… ok. 50% krwinek biaÅ‚ych. Liczba mieloblastów nie przekracza zwykle 10%. WystÄ™puje także wzrost granulocytów kwasochÅ‚onnych i zasadochÅ‚onnych. Leczenie tej postaci biaÅ‚aczki poÂlega na stosowaniu odpowiednich chemioterapeutyków.
PrzewlekÅ‚a biaÅ‚aczka szpikowa może koÅ„czyć siÄ™ tzw. przeÅ‚oÂmem blastycznym, tj. przejÅ›ciem w ostrÄ… biaÅ‚aczkÄ™ mieloblastycznÄ…, która nie reaguje na żadne leczenie i stanowi koÅ„cowy etap choroby.