Lipidozy sÄ… to choroby lizosomowe, w których dochodzi do spichÂrzania zÅ‚ożonych lipidów, takich jak gangliozydy, sfingomieliny, glukocerebrozydy i in.
Choroba Tay-Sachsa jest spowodowana gromadzeniem siÄ™ gangliozydów w lizosomach komórek ukÅ‚adu nerwowego na skutek braku w tych organellach enzymu heksozaminidazy A, rozkÅ‚adajÄ…cego ten lipid. Choroba wystÄ™puje wyłącznie u Å»ydów aszkenazyjskich. DzieÂci z chorobÄ… Tay-Sachsa wydajÄ… siÄ™ rozwijać prawidÅ‚owo przez pierwsze miesiÄ…ce życia, choć już wówczas można zaobserwować przeczulicÄ™ sÅ‚uchowÄ…. Nasila siÄ™ ona stopniowo, ale od ok. 8 miesiÄ…Âca życia dziecko staje siÄ™ mniej pobudliwe i wykazuje obniżone naÂpiÄ™cie mięśniowe. Na dnie oka wystÄ™puje charakterystyczna wiÅ›nioÂwa plamka.
Choroba Tay-Sachsa ma charakter postÄ™pujÄ…cy: niemowlÄ™ traci stopniowo wszystkie nabyte poprzednio umiejÄ™tnoÅ›ci ruchowe, przeÂstaje reagować na bodźce z otoczenia, wreszcie Å›lepnie. W ostatniej fazie choroby napiÄ™cie mięśniowe jest wzmożone, wystÄ™pujÄ… drgawki. Åšmierć nastÄ™puje ok. 2 r. życia na skutek wzrostu masy mózgu zwykle ok. 50%, co jest nastÄ™pstwem spichrzenia gangliozydów. Leczenie jest nieznane.
Choroba Sandhoffa jest gangliozydozÄ… bardzo podobnÄ… do choÂroby Tay-Sachsa, z tym że nie wystÄ™puje w ogóle u Å»ydów i wywoÅ‚ana jest niedoborem dwóch enzymów: heksozaminidazy A i B.
Gangliozydoza uogólniona jest spowodowana spichrzaniem gangliozydu zarówno w komórkach układu nerwowego, jak i w komórkach innych narządów. Choroba ta jest wywołana niedoborem enzymu be- ta-galaktozydazy.
Choroba Gauchera jest wynikiem niedoboru enzymu glukocerebrozydazy, wskutek czego spichrzany jest lipid, zwany glukozoceramidem. JeÅ›li niedobór enzymu jest znaczny, rozwijajÄ… siÄ™ ciężkie objawy neurologiczne prowadzÄ…ce do zgonu przed ukoÅ„czeniem 3 r. życia. JeÅ›Âli niedobór glukocerebrozydazy jest mniejszego stopnia, objawy choroÂby sÄ… Å‚agodniejsze i dzieci mogÄ… osiÄ…gnąć nawet wiek dojrzaÅ‚y.
Leukodystrofia metachromatyczna jest spowodowana spichrza- niem galaktozosulfatydu na skutek niedoboru enzymu sulfatazy arylowej A. I tu — podobnie jak w chorobie Gauchera — przebieg choroby i jej nasilenie mogÄ… być różne, zależnie od stopnia niedoboru enzymu. Najczęściej wystÄ™puje tzw. postać późnoniemowlÄ™ca, objaÂwiajÄ…ca siÄ™ wiotkoÅ›ciÄ… mięśni, postÄ™pujÄ…cymi niedowÅ‚adami, drgawkaÂmi i zanikiem nerwu wzrokowego. Zgon nastÄ™puje zwykle przed 10 r. życia.