Wiele zaburzeÅ„ metabolicznych ujawnia siÄ™ już w pierwszych dniach życia dziecka. Niektóre z nich powodujÄ… ciężkÄ… kwasicÄ™ i objaÂwy toksyczne, przypominajÄ…ce obraz posocznicy, czyli uogólnionego zakażenia. Do tych chorób metabolicznych zalicza siÄ™ hiperamonemie oraz kwasicÄ™ propionowÄ… i metylomalonowÄ….
Hiperamonemie. Przemiana aminokwasów w organizmie polega m.in. na dezaminacji, czyli odłączeniu grupy aminowej (NH2) w postaci amoniaku (NH3). Jest to zwiÄ…zek toksyczny i w organizmie ulega przeksztaÅ‚ceniu w Å‚atwo wydalany przez nerki, maÅ‚o toksyczny mocznik. PrzeksztaÅ‚cenie to obejmuje szereg reakcji chemicznych zaÂchodzÄ…cych głównie w wÄ…trobie, okreÅ›lanych jako cykl mocznikowy. Defekty enzymów tego cyklu prowadzÄ… do nagromadzenia amoniaku, czyli hiperamonemii.
Objawy. Noworodki z hiperamonemiÄ… zaraz po urodzeniu wydajÄ… siÄ™ zupeÅ‚nie zdrowe, ale już w drugim lub trzecim dniu życia pojawia siÄ™ u nich nadmierna senność, wiotkość mięśni, drżenie koÅ„czyn albo drgawki, wreszcie dzieci te przestajÄ… reagować na bodźce zewnÄ™trzne i wpadajÄ… w Å›piÄ…czkÄ™. Oddech staje siÄ™ pÅ‚ytki, okresowo zatrzymuje siÄ™, aż wreszcie dochodzi do caÅ‚kowitego zatrzymania oddechu i dziecko ginie, jeÅ›li nie zostanie natychmiast zapewniona drożność dróg oddeÂchowych. Zaburzenia mózgowe sÄ… wynikiem toksycznego dziaÅ‚ania amoniaku na ukÅ‚ad nerwowy. JeÅ›li dziecko z hiperamonemiÄ… nie zgiÂnie w pierwszych dniach życia, czÄ™sto dołącza siÄ™ posocznica.
Rozpoznanie opiera siÄ™ na stwierdzeniu we krwi chorych dzieci znacznie podwyższonego poziomu amoniaku oraz glutaminy. GlutamiÂna pochodzi ze znacznie nasilonej aminacji kwasu glutaminowego, co jest objawem obrony organizmu przed hiperamonemiÄ…, polegajÄ…cej na nasileniu aminacji różnych zwiÄ…zków, czyli przyłączaniu do tych zwiÄ…zków grup NH2 pochodzÄ…cych z amoniaku. Stwierdzenie wysokieÂgo poziomu amoniaku i glutaminy nie pozwala jednak wykryć, któreÂgo enzymu cyklu mocznikowego dotyczy defekt. Dopiero wykazanie nagromadzenia siÄ™ w organizmie jednego ze zwiÄ…zków chemicznych cyklu mocznikowego pozwala zlokalizować defekt i tym samym okreÅ›- lic typ hiperamonemii. Nazwy poszczególnych zaburzeÅ„ metaboliczÂnych cyklu mocznikowego pochodzÄ… od zwiÄ…zków chemicznych, które ulegajÄ… nagromadzeniu w pÅ‚ynach ustrojowych. I tak np. w cytrulinemii, która jest nastÄ™pstwem defektu enzymu zwanego syntetazÄ… kwasu argininowego, gromadzi siÄ™ cytrulina, a w argininemii, powstajÄ…cej z niedoboru enzymu arginazy, gromadzi siÄ™ arginina itd.
Leczenie hiperamonemii u noworodków polega na transfuzjach wymiennych krwi, dializach otrzewnowych i stosowaniu diety z ograÂniczeniem biaÅ‚ka. Ostatnio stosuje siÄ™ także podawanie zwiÄ…zków, któÂre uÅ‚atwiajÄ… wydalanie nadmiaru azotu z organizmu.
Kwasica propionowa i metylomalonowa. Noworodki z kwasicą propionową lub metylomalonową wykazują zmniejszoną tolerancję aminokwasów: izoleucyny, waliny, treoniny i metioniny. Po spożyciu białka zawierającego te aminokwasy u noworodków tych występuje ciężka kwasica i objawy zatrucia. Przyczyną kwasicy propionowej jest defekt enzymu karboksylazy propionylo-koenzymu A, a kwasicy metylomalonowej niedobór enzymu mutazy metylomalonylo-koenzymu A.
Obj a wy obu tych kwasic sÄ… podobne: w kilka dni lub najpóźniej tygodni po urodzeniu dzieci zaczynajÄ… wymiotować, tracÄ… Å‚aknienie, przestajÄ… przybywać na wadze. Wyniszczenie może być tak znaczne, że dziecko roczne może wyglÄ…dać na 1 — 2-miesiÄ™czne. W okresie zaÂostrzeÅ„, które charakteryzujÄ… te zaburzenia metaboliczne, pojawia siÄ™ wiotkość mięśni oraz senność narastajÄ…ca do Å›piÄ…czki, która może spoÂwodować zgon.
We krwi i moczu dzieci chorych wystÄ™pujÄ… ciaÅ‚a ketonowe (kwas acetooctowy i beta-hydroksymasÅ‚owy), ponadto we krwi dzieci z kwaÂsicÄ… propionowÄ… — kwas propionowy, a z kwasicÄ… metylomalanowÄ… — zarówno kwas propionowy, jak i metylomalonowy. WÅ‚aÅ›nie nagromaÂdzenie tych kwasów jest przyczynÄ… ciężkiej kwasicy metabolicznej. W moczu dzieci chorych wystÄ™pujÄ… także zwiÄ…zki chemiczne, nigdy nie wykrywalne u ludzi zdrowych, jak np. kwas metylocytrynowy; stwierÂdzenie obecnoÅ›ci tego kwasu pozwala ustalić rozpoznanie.
Leczenie zaostrzeÅ„ obu tych kwasic polega na energicznym zwalÂczaniu kwasicy i nawadnianiu dziecka. Ponadto stale musi być stosowaÂna dieta z ograniczeniem tych aminokwasów, których organizm dziecka nie toleruje. W obu kwasicach korzystne wyniki osiÄ…ga siÄ™ przez podaÂwanie L-karnityny, a w kwasicy metylomalonowej — kobalaminy.