ZÄ…bkowanie, czyli wyrzynanie siÄ™ pierwszych zÄ™bów’ nastÄ™puje u wiÄ™kszoÅ›ci niemowlÄ…t miÄ™dzy 6 i 9 miesiÄ…cem życia. Nie powinno jedÂnak budzić niepokoju ani wczeÅ›niejsze, ani późniejsze pojawienie siÄ™ pierwszych zÄ™bów. U wiÄ™kszoÅ›ci dzieci kilka tygodni wczeÅ›niej wystÄ™Âpuje Å›linienie, żucie twardych przedmiotów, rozpulchnienie dziÄ…seÅ‚, czasem niepokój. Niektóre dzieci budzÄ… siÄ™ w tym okresie z pÅ‚aczem w nocy, gorzej ssÄ…. U innych wyrzynanie siÄ™ zÄ™bów nie jest poprzedzoÂne żadnymi objawami. ZÄ™by wyrzynajÄ… siÄ™ parami w nastÄ™pujÄ…cej koÂlejnoÅ›ci w odstÄ™pach 1 — 2 miesiÄ™cznych: 2 dolne siekacze, 2 górne sieÂkacze, 2 boczne siekacze najpierw na górze, potem na dole. OkoÅ‚o roÂku dziecko ma 6 — 8 zÄ™bów. Potem nastÄ™puje zwykle kilkumiesiÄ™czna przerwa, po której w krótkim czasie pojawiajÄ… siÄ™ po 2 zÄ™by trzonowe kolejno na górze i na dole. Ich wyrzynanie siÄ™ sprawia na ogół nieco wiÄ™cej kÅ‚opotów. Samopoczucie dziecka może być upoÅ›ledzone, apetyt jest przeważnie gorszy, dziecko budzi siÄ™ w nocy z pÅ‚aczem. W kilka miesiÄ™cy po pierwszych trzonowcach, zwykle w drugiej poÅ‚owie 2 r. życia, pojawiajÄ… siÄ™ kÅ‚y, a z poczÄ…tkiem 3 r. życia — drugie trzonowce.
Nieregularne wyrzynanie się zębów nie parami może być jednym z objawów krzywicy. W okresie ząbkowania, a więc od 6 miesiąca życia, nie powinno się dawać dziecku smoczka, który może doprowadzić do rozwoju nieprawidłowego zgryzu. Celowe jest podawanie gumowych gryzaczków, których gryzienie rozpulchnionymi dziąsłami sprawia dziecku przyjemność. W 3 r. życia dziecko ma już wszystkie zęby mleczne (20). Stałe zęby, które zaczynają się wyrzynać w 6 r. życia, formują się w szczękach już w okresie niemowlęcym.
Mleczne i staÅ‚e zÄ™by szybciej ulegajÄ… próchnicy, gdy w ich zagÅ‚Ä™bieÂniach zatrzymuje siÄ™ cukier, z którego powstaje kwas mlekowy rozpuÂszczajÄ…cy szkliwo. Należy wiÄ™c uczyć dziecko, aby nie gryzÅ‚o cukierÂków, przestrzegać od 2 r. życia mycia zÄ™bów po posiÅ‚kach. Od 3 r. żyÂcia zÄ™by 2 razy do roku powinien kontrolować lekarz dentysta.