Zabiegi kliniczne stosowane w rozpoznawaniu chorób przewodu pokarmowego

Wziernikowanie przełyku, żołądka i dwunastnicy — gastro- duodenofiberoskopia. Zabieg polegający na wprowadzeniu przez usta giętkiego przewodu z włókien szklanych, z przyrządem optycznym — fiberoskopem. Umożliwia obejrzenie przełyku, żołądka i dwu­nastnicy. Stosowany jest przy podejrzeniu choroby wrzodowej, krwa­wienia z przewodu pokarmowego i in.

Wziernikowanie odbytu i odbytnicy — rektoskopia. Zabieg ten, polegający na wprowadzeniu specjalnego przyrządu — rektoskopu (sztywnej metalowej rury zakończonej przyrządem optycznym) przez odbyt, umożliwia obejrzenie odbytu i odbytnicy. Stosowany jest przy podejrzeniu owrzodzeń, polipów, żylaków i innych zmian.

Manometria. Manometria przełyku, ocena napięcia mięśni przełyku przy użyciu specjalnego przyrządu, stosowana w rzadkich wadach unerwienia przełyku (np. achalazji, przełyku olbrzymim). Manometria jelita grubego umożliwia ocenę wpd unerwie­nia odbytnicy.

Biopsja jelit jest to pobranie do badania skrawka śluzówki dwu­nastnicy za pomocą sondy wprowadzonej przez usta. Zabieg jest wyko­nywany w przypadku podejrzenia choroby trzewnej (celiakii) i zabu­rzeń wchłaniania jelitowego. Zabieg ten jest niebolesny i bezpieczny.

Biopsja jelita grubego, zabieg polegający na pobraniu skrawka śluzówki jelita grubego. Jest wykonywany przy podejrzeniu choroby Hirschprunga (olbrzymiego jelita grubego).

Biopsja wątroby. Pobranie za pomocą specjalnej igły strzępka wą­troby do badania. Zabieg jest stosowany przy przewlekłych chorobach wątroby.

Badania izotopowe stosowane bywają w celu wykrycia ogniska choro­bowego (scyntygrafia) w narządach wewnętrznych, np. w wątrobie lub trzustce. Radioizotopy są używane także do poszukiwania tzw. ektopicznej śluzówki (uchyłek Meckela).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.