W pierwszym miesiÄ…cu życia dziecko powinno być karmione 7 razy dziennie co 3 godz., najlepiej o godz.: 6, 9, 12, 15, 18, 21 i 24. Od 2 poÅ‚oÂwy pierwszego miesiÄ…ca życia wystarcza 6 karmieÅ„ z 9-godzinnÄ… przeÂrwÄ… nocnÄ… od 21 do 6 rano. JeÅ›li dziecko pÅ‚acze w nocy lub miÄ™dzy karmieniami, można mu podać pierÅ› lub lekko osÅ‚odzonÄ… wodÄ™: na szklankÄ™ wody Å‚yżeczka cukru. Cukier z wodÄ… należy zagotować. PojeÂnie miÄ™dzy karmieniami jest konieczne w czasie upałów i u dzieci goÂrÄ…czkujÄ…cych. Czas trwania karmienia piersiÄ… powinien wynosić 15 — 20 min. JeÅ›li dziecko zasypia w czasie karmienia, trzeba je budzić. DÅ‚uższe karmienie jest celowe tylko wtedy, gdy w pierwszych dniach po porodzie matka ma maÅ‚o pokarmu i trzeba pobudzić jego wydzielaÂnie lub gdy niemowlÄ™ jest sÅ‚abe i ma trudnoÅ›ci w ssaniu.
Witaminy. Mimo iż pokarm kobiecy zawiera witaminy C i A, jedÂnak ilość witamin jest w nim niewystarczajÄ…ca. Witaminy, soki owoÂcowe i jarzynowe, zupÄ™ jarzynowÄ… i żółtko wprowadza siÄ™ u niemowlÄ…t karmionych piersiÄ… nieco później niż u dzieci karmionych sztucznie. Dzieciom donoszonym po 2 tygodniach życia, a dzieciom niedonoszonym od 2 tygodnia należy podawać 3 — 5 kropli witaminy A + D3, tak aby zapewnić im. ok. 2000 j.m. (jednostek miÄ™dzynarodowych) witamiÂny A i 500—1000 j.m. witaminy D3 na dobÄ™. Jedna kropla wodnego roztworu witaminy A + D3 Polfa zawiera 580 j.m. witaminy A i 290 j.m. witaminy D3. Jedna kropla wodnego roztworu witaminy D3 zawieÂra 500 j.m. Witaminy te najleÂpiej jest podawać w Å‚yżeczce odciÄ…gniÄ™tego pokarmu lub mieszanki.
Soki jarzynowe i owocowe. Podawanie ich należy rozpocząć już w 3 miesiÄ…cu życia, aby w ten sposób zapewnić dziecku dowóz soli mineÂralnych, niewielkich iloÅ›ci żelaza i witaminy C. Podawanie soku rozÂpoczyna siÄ™ od 1 Å‚yżeczki (5 g) i zwiÄ™ksza codziennie o 1 Å‚yżeczkÄ™ aż do porcji 10-15 Å‚yżeczek. JeÅ›li przy zwiÄ™kszaniu iloÅ›ci soku wystÄ…piÄ… luźne stolce, należy przez parÄ™ dni poprzestać na poprzedniej iloÅ›ci. Dzieciom źle tolerujÄ…cym nawet maÅ‚e iloÅ›ci soku podawanie trzeba rozpocząć od paru kropli i zwiÄ™kszać bardzo powoli. Oprócz soków wskazane jest podawanie (już od 3 tygodnia życia) 50 mg (1/2 tabletki) witaminy C i 1,5 mg (1/2 tabletki) witaminy Bx rozpuszczonych w Å‚yÂżeczce przegotowanej wody, ponieważ pokarm kobiecy i mieszanki z mleka sproszkowanego lub krowiego zawierajÄ… zbyt maÅ‚e iloÅ›ci tych witamin.
Soki podaje siÄ™ miÄ™dzy karmieniami w 1 lub 2 porcjach. Soki powinÂny być przygotowane z dostÄ™pnych w danym sezonie jarzyn i owoców bogatych w witaminÄ™ C. Najlepiej jest jako pierwsze podawać soki z marchwi i jabÅ‚ek, które sÄ… dostÄ™pne przez caÅ‚y rok. Soki te sÄ… dobrze tolerowane przez mÅ‚ode niemowlÄ™ta, ponieważ jednak nie sÄ… bogate w witaminÄ™ C, należy jÄ… dodatkowo podawać w postaci tabletek. MarÂchew powinna pochodzić z gleby nie nawożonej sztucznymi nawozami. Po dojÅ›ciu do należnej porcji tych soków, można wprowadzać inne soÂki z sezonowych owoców. Ze 100 g owoców uzyskuje siÄ™ ok. 50 g soku. Wszystkie naczynia i narzÄ™dzia używane do podawania witamin oraz przygotowywania soku, a także same owoce i warzywa muszÄ… być staÂrannie umyte, spÅ‚ukane pod bieżącÄ… wodÄ… i sparzone wrzÄ…tkiem. JeÅ›li sok jest kwaÅ›ny, np. z porzeczek lub z cytryny, trzeba go rozcieÅ„czyć przegotowanÄ… wodÄ… z cukrem. Dzieciom ze skÅ‚onnoÅ›ciÄ… do zaparć soki owocowe można podawać w wiÄ™kszych iloÅ›ciach dochodzÄ…c stopniowo do iloÅ›ci, przy której stolce sÄ… prawidÅ‚owe. W 4 lub 5 miesiÄ…cu życia dziecka soki owocowe stopniowo zastÄ™puje siÄ™ roztartymi owocami. Owoce, podobnie jak soki, należy podawać miÄ™dzy karmieniami, możÂna je podzielić na dwie porcje w ciÄ…gu dnia.
Zupa jarzynowa. Dziecku 5-miesiÄ™cznemu jedno karmienie piersiÄ…, najlepiej w porze przyszÅ‚ego obiadu, zastÄ™puje siÄ™ zupÄ… jarzynowÄ… w iloÅ›ci 150 — 200 ml (zob. Przepisy dla niemowlÄ…t, s. 1183). Dostarcza ona soli mineralnych i żelaza. W tym okresie witaminÄ™ A + D3 „zaÂmienia siÄ™” na witaminÄ™ D3. NiemowlÄ™ 5-miesiÄ™czne karmi siÄ™ 5 razy dziennie: 4 razy piersiÄ…, raz zupÄ… jarzynowÄ…. JeÅ›li karmione piersiÄ… dziecko źle przybywa na wadze lub ma napady kolki, zupÄ™ jarzynowÄ… można podać o miesiÄ…c wczeÅ›niej. Dobrze rozwijajÄ…cym siÄ™ karmioÂnym piersiÄ… dzieciom można przesunąć podawanie zupy o miesiÄ…c późÂniej. W sytuacji takiej trzeba – po podwojeniu przez dziecko urodzeniowej masy ciaÅ‚a – podawać żelazo w dawkach zapobiegajÄ…cych nieÂdokrwistoÅ›ci. NiemowlÄ™ 6-miesiÄ™czne otrzymuje papkÄ™ jarzynowÄ…. Po skoÅ„czeniu 7 miesiÄ™cy dodaje siÄ™ 10 g gotowanego miÄ™sa i pół żółtka. Żółtko rozprowadza siÄ™ w potrawach i zagotowuje. Ważne jest, aby zmiany w diecie dziecka wprowadzać stopniowo. Nie należy rozpoczyÂnać podawania dwóch nowych potraw jednoczeÅ›nie. Godziny karmieÂnia dziecka od 6 miesiÄ…ca życia: 6, 930, 13, 1630, 20.
Papkowate pokarmy (roztarte owoce, papki jarzynowe, miÄ™so) naleÂży podawać Å‚yżeczkÄ…. Jest to korzystniejsze niż rozcieÅ„czanie ich zupÄ… lub wodÄ… i podawanie przez smoczek. Gdy dziecko zaczyna dostawać papkÄ™ jarzynowÄ…, trzeba zmniejszyć ilość zupy i roztartych w niej waÂrzyw, tak aby łączna ilość surowych warzyw używanych do przygotoÂwania posiÅ‚ków wynosiÅ‚a 200 – 250 g na dobÄ™ pod koniec pierwszego roku życia.
W 7 miesiÄ…cu podaje siÄ™ kisiel mleczny na mleku modyfikowanym (Laktowit 0 lub Bebiko 1) z owocami.
MiÄ™dzy 8 i U miesiÄ…cem przerywa siÄ™ karmienie piersiÄ…, jeÅ›li nie przypada to na miesiÄ…ce letnie. W okresie lata dobrze jest zachować choć jeden raz na dzieÅ„ karmienie piersiÄ…, gdyż pokarm kobiecy chroÂni dziecko przed biegunkami zakaźnymi, które w lecie wystÄ™pujÄ… dość czÄ™sto.
W 9 — 10 miesiącu życia wprowadza się stopniowo:
1 x 200 ml mleko modyfikowane (Laktowit 0 lub Bebiko 1) z 10 g
płatków kukurydzianych
1 x 200 ml mleko modyfikowane z sucharkiem
1 x 200 ml ryż lub kasza kukurydziana na mleku modyfikowanym.
Zwiększa się ilość mięsa (15 g) przygotowując je w postaci pulpeta gotowanego.
W 11 miesiącu podaje się lane kluski na mleku modyfikowanym, cienką kromkę pytlowego chleba, 1 g masła i 5 g chudej wędliny, 20 g mięsa.
W 12 miesiÄ…cu wprowadza siÄ™ 40 g twarożku ze szczypiorkiem, zieÂmniaki puree, jajecznicÄ™ przygotowanÄ… na parze, mleko ukwaszone, ilość miÄ™sa zwiÄ™ksza siÄ™ do 25 g.
W razie braku Laktowitu lub Bebiko może być przydatny schemat żywienia oparty na mleku sproszkowanym rozcieÅ„czonym, co jest wyÂsoce niedoskonaÅ‚ym sposobem modyfikacji mleka. Jeszcze mniej odpoÂwiednie jest używanie pÅ‚ynnego mleka krowiego.