Tzw. „puste zdjÄ™cia” jamy brzusznej. Rentgenogram wykonuje siÄ™ w pozycji pionowej. RolÄ™ kontrastu speÅ‚nia powietrze znajdujÄ…ce siÄ™ zawsze w pewnej iloÅ›ci w przewodzie pokarmowym. RozmieszczeÂnie gazów i pÅ‚ynnej treÅ›ci pokarmowej dostarcza istotnych informacji, zwÅ‚aszcza przy ocenie niedrożnoÅ›ci jelit.
Badanie kontrastowe przewodu pokarmowego polega na wykoÂnaniu kolejno serii zdjęć rentgenowskich po podaniu doustnym Å›rodÂka cieniujÄ…cego, tzw. kontrastu. ZdjÄ™cia te pozwalajÄ… ocenić stan Å›luÂzówki przewodu pokarmowego i zmiany w jego narzÄ…dach.
Parietografia. Jest to badanie rentgenowskie jamy brzusznej po podaniu powietrza do jamy otrzewnej. Uwidacznia grubość Å›cian przeÂwodu pokarmowego, zwÅ‚aszcza żołądka.
Duodenografia. Badanie rentgenowskie po podaniu Å›rodka rozÂkurczajÄ…cego i powietrza do żołądka, pozwalajÄ…ce ocenić, czy zwężeÂnie dwunastnicy spowodowane jest skurczem czy też zmianami choÂrobowymi.
Pasaż celowany jelita koÅ„cowego. Badanie to polega na podaniu badanemu doustnie kontrastu, odczekaniu, aż dotrze on w okolicÄ™ wyÂrostka robaczkowego (ok. 2 godz.), a nastÄ™pnie uciÅ›niÄ™ciu kulÄ… gumoÂwÄ… (tzw. pelotÄ…) jelit tak, aby je spÅ‚aszczyć, co umożliwia ocenÄ™ Å›luÂzówki koÅ„cowych odcinków jelita cienkiego. Badanie to jest wykonyÂwane u dzieci wykazujÄ…cych objawy bólowe sugerujÄ…ce „przewlekÅ‚e lub nawracajÄ…ce zapalenie wyrostka robaczkowego”. PrzyczynÄ… przeÂwlekajÄ…cych siÄ™ zmian chorobowych w koÅ„cowym odcinku jelita cienÂkiego jest zwykle zakażenie bakteriami z grupy Yersinia.
Wlew insuflacyjny. ZdjÄ™cie rentgenowskie jelita grubego po wykoÂnaniu wlewu doodbytniczego kontrastu, „rozpylonego” nastÄ™pnie na Å›cianie jelita grubego za pomocÄ… wdmuchniÄ™tego powietrza. Badanie
to wykonuje siÄ™ u dzieci z podejrzeniem choroby Hirschprunga (olÂbrzymiego jelita grubego), a także u dzieci, u których należy ustalić źródÅ‚o krwawienia Å›wieżą krwiÄ… (polipy, owrzodzenia Å›luzówki i in.).
USG. Badanie to szczególnie skuteczne jest w ocenie chorób wÄ…troÂby i dróg żółciowych, trzustki (torbiele) oraz u chorych z przerostoÂwym zwężeniem odźwiernika.