W ewolucyjnym rozwoju form żyjÄ…cych na Ziemi powstawaÅ‚y coraz bardziej zÅ‚ożone organizmy od jednokomórkowych do wielokomórkoÂwych, zbudowanych z wielu milionów komórek. Już w prostych orgaÂnizmach wielokomórkowych istniaÅ‚a wymiana informacji miÄ™dzy koÂmórkami. NoÅ›nikami informacji byÅ‚y różne, stosunkowo proste zwiÄ…zki chemiczne produkowane w komórkach, np. aminokwasy, peptydy, kwasy tÅ‚uszczowe, które wnikaÅ‚y do sÄ…siadujÄ…cych komórek lub wiÄ…zaÂÅ‚y siÄ™ na ich powierzchni. Z biegiem czasu, w toku ewolucji, doskonaÂliÅ‚ siÄ™ system sterujÄ…cy rozwojem, przemianÄ… materii, podziaÅ‚em czynÂnoÅ›ci miÄ™dzy powstaÅ‚ymi narzÄ…dami, utrzymywaniem staÅ‚oÅ›ci wewÂnÄ™trznego Å›rodowiska organizmu oraz przystosowywaniem siÄ™ do zmieÂniajÄ…cego siÄ™ Å›rodowiska zewnÄ™trznego. ZwiÄ™kszaÅ‚a siÄ™ liczba i różnoÂrodność noÅ›ników różnych informacji, doskonaliÅ‚ siÄ™ sposób ich przeÂkazywania — przewodowy w ukÅ‚adzie nerwowym, humoralny w ukÅ‚aÂdzie dokrewnym, powstaÅ‚y swoiste receptory odbioru informacji.
W kodzie genetycznym zawartym w kwasie dezoksyrybonuÂkleinowym (DNA) w jÄ…drze komórki powiÄ™kszaÅ‚ siÄ™ zasób informacji, tj. jej genotyp. Do podstawowego zapisu, który zapewniaÅ‚ komórce utrzymanie siÄ™ przy życiu, przemianÄ™ materii, rozÂmnażanie, reagowanie na bodźce otaczajÄ…cego Å›rodowiska, doÅ‚Ä…czaÅ‚y siÄ™ nowe geny powstajÄ…ce w toku ewolucji, w tym fragmenty DNA, które przekazywaÅ‚y osiÄ…gniÄ™cia w zakresie ukÅ‚adów sterujÄ…cych harÂmonijnym współdziaÅ‚aniem narzÄ…dów i utrzymaniem staÅ‚oÅ›ci Å›rodowiÂska wewnÄ™trznego w coraz bardziej zÅ‚ożonych organizmach.
U czÅ‚owieka liczba genów, podstawowych jednostek kodu geneÂtycznego, jest bardzo duża: rzÄ™du trzech i pół biliona. Jednak tylko niewielki ich odsetek na danym etapie rozwoju ulega transkrypÂcji, czyli przepisaniu, tzn. przekazuje zawartÄ… w nich informacjÄ™ do realizacji w obrÄ™bie protoplazmy. Informacje reszty genów pozostajÄ… nie wykorzystane.
Głównym, sterujÄ…cym oÅ›rodkiem dyspozycyjnym w wielokomórkoÂwych organizmach staÅ‚ siÄ™ w toku ewolucji oÅ›rodkowy ukÅ‚ad nerwoÂwy — mózg. Otrzymuje one bezustannie informacje o tym, co siÄ™ dzieje w otaczajÄ…cym Å›wiecie, jak również we wnÄ™trzu danego organizÂmu. W mózgu odbywa siÄ™ ocena aktualnej sytuacji i dokonuje siÄ™ wyÂbór decyzji pozwalajÄ…cych na najlepsze przystosowanie siÄ™ do zachoÂdzÄ…cych zmian.
IstniejÄ… dwa główne ukÅ‚ady przekazujÄ…ce informacje do oÅ›rodkowego ukÅ‚adu nerwowego i jego polecenia na obwód: obwoÂdowy ukÅ‚ad nerwowy i ukÅ‚ad wydzielania wewnÄ™trzÂnego, zwany też dokrewnym lub wewnÄ…trzwydzielniczym. CzynnoÅ›ci ich sÄ… ze sobÄ… Å›ciÅ›le powiÄ…zane, skoordynowane, wzajemnie siÄ™ uzuÂpeÅ‚niajÄ…, tak że bardzo czÄ™sto mówi siÄ™ o zintegrowanym ukÅ‚aÂdzie neurohormonalnym.
W obrÄ™bie ukÅ‚adu nerwowego sygnaÅ‚ w postaci impulsów bioelekÂtrycznych przenosi siÄ™ głównie drogÄ… przewodowÄ… — przez sieć włóÂkien nerwowych. W ukÅ‚adzie dokrewnym przekaz informacji zachodzi drogÄ… bezprzewodowÄ…, za pomocÄ… swoistych zwiÄ…zków chemicznych zwanych hormonami. Wytwarzane sÄ… one w specjalnych gruczoÂÅ‚ach i wydzielane wprost do krwi, gdzie wiążą siÄ™ z tzw. biaÅ‚kami noÅ›nikowymi. Do odlegÅ‚ych komórek obwodowych docierajÄ… z prÄ…dem krwi i pÅ‚ynu pozakomórkowego.
Okolica mózgu zwana podwzgórzem jest powiÄ…zana naczyniami krwionoÅ›nymi z gruczoÅ‚em wewnÄ…trzwydzielniczym — przysadkÄ… leżącÄ… u podstawy mózgu. Jest to ukÅ‚ad podwzgórzowo-przysadkowy. Steruje on i koordynuje czynnoÅ›ciÄ… wielu gruczołów wyÂdzielania wewnÄ™trznego poÅ‚ożonych daleko od mózgu.
Odkrycie poszczególnych hormonów oraz ich roli jako swoistych sygnałów — chemicznych noÅ›ników informacji — przypaÂda na wiek XX, natomiast poznanie receptorów oraz ich budowy i spoÂsobu dziaÅ‚ania dopiero na ostatnie ćwierćwiecze. Wykazano, że wszelÂkie sygnaÅ‚y hormonalne sterujÄ…ce, modulujÄ…ce wzrost i czynność poÂszczególnych komórek docierajÄ… aż do DNA w ich jÄ…drze i umożliwiajÄ…
wykorzystanie odpowiedniej informacji z kodu genetycznego (transÂkrypcjÄ™), np. syntezÄ™ i dziaÅ‚anie jakiegoÅ› enzymu. MogÄ… one również modulować proces translacji (odczytania) tej informacji w obrÄ™bie protoplazmy.
UkÅ‚ad neurohormonalny, majÄ…cy wiele ogniw poÅ›rednich, sprzężeÅ„ zwrotnych, zapewnia staÅ‚ość pÅ‚ynnego Å›rodowiska, w którym znajdujÄ… siÄ™ komórki organizmu, a mianowicie staÅ‚ość ciÅ›nienia osmotycznego tego Å›rodowiska, jego pH, skÅ‚adu jonowego, temperatury, odpowiedÂniego stężenia substratów odżywczych, głównie glukozy i tlenu. OptyÂmalne odpowiedzi organizmu na zmieniajÄ…ce siÄ™ warunki Å›rodowiska zewnÄ™trznego, na bodźce stresowe, harmonijny przebieg rozwoju, rozÂrodu, sÄ… możliwe dziÄ™ki odpowiedniemu, nieustannemu modelowaniu i koordynowaniu czynnoÅ›ci wszystkich narzÄ…dów i tkanek przez hormoÂnalne sygnaÅ‚y docierajÄ…ce do DNA komórek zawierajÄ…cych odpowiedÂnie receptory wiążące hormon.
Hormony można podzielić na grupy obejmujące: hormony peptydowe i aminokwasowe (np. aminy katecholowe) oraz hormony steroidowe (pochodne cholesterolu) i eikozanoidy (pochodne kwasów tłuszczowych) (zob. Fizjologia, Układ wydzielania wewnętrznego s. 220). Różnią się one mechanizmem działania na komórkę.
Hormony peptydowe oraz aminy katecholowe sÄ… wiÄ…Âzane tylko przez komórki, posiadajÄ…ce w swej bÅ‚onie receptory dla daÂnego hormonu. PowstaÅ‚y kompleks: receptor + hormon aktywuje w komórce enzym cyklazÄ™ adenylowÄ…. Powoduje ona przejÅ›cie adenozynotrójfosforanu (ATP) w cykliczny adenozynomonofosforan (c-AMP).