Brak Å‚aknienia

U dzieci miÄ™dzy 10 a 36 miesiÄ…cem życia czÄ™stym objawem, na co skarżą siÄ™ rodzice, jest „brak apetytu”. Zapotrzebowanie energetyczne dziecka rocznego jest mniejsze niż półrocznego niemowlÄ™cia, gdyż za­hamowaniu ulega szybki dotychczas rozwój fizyczny. Nieuchwycenie momentu, w którym należy zacząć karmić dziecko rzadziej i mniej ob­ficie, prowadzi do konfliktu.

Leczenie polega na zmniejszeniu liczby posiÅ‚ków (3 posiÅ‚ki, bez „dojadek”), podawaniu Å›rodków pobudzajÄ…cych Å‚aknienie, a czasami nawet na zmianie osoby karmiÄ…cej lub sposobu karmienia.

NiemowlÄ™ z nadwagÄ…

SkÅ‚onność do „tycia” u niektórych niemowlÄ…t „starszych” może być uwarunkowana genetycznie, częściej jednak jest wynikiem dobrego apetytu oraz podawania bogato witaminizowanych i bogatych w wÄ™g­lowodany pokarmów.

Drugie półrocze życia to okres, gdy do posiÅ‚ków mlecznych zaczyna siÄ™ dodawać kasze, pÅ‚atki, biszkopty, herbatniki. Jeżeli i posiÅ‚ki jarzy­nowe zawierajÄ… dużo wÄ™glowodanów (kasza manna), to niemowlÄ™ może zostać przekarmione i wykazywać nadwagÄ™. PostÄ™powanie „odchudza­jÄ…ce” nie odbiega od zaleceÅ„ dla ludzi dorosÅ‚ych. Należy zwiÄ™kszyć ilość jarzyn (2, a nie jeden posiÅ‚ek jarzynowy), wprowadzić wiÄ™kszÄ… ilość owoców i ograniczyć dziennÄ… porcjÄ™ lekkostrawnych i tuczÄ…cych wÄ™glowodanów, np. wprowadzić twaróg z owocami zamiast „zupy mlecznej”, ograniczyć kasze, pÅ‚atki itp. Nie należy karmić miÄ™dzy po­siÅ‚kami. Należy dbać o „gimnastykÄ™” niemowlÄ™cia i ruch, ponieważ „maÅ‚y grubas” wykazuje czÄ™sto opóźnienie w rozwoju ruchowym. Wy­kazano również, że nadwaga u niemowlÄ…t stanowi pewne obciążenie sprzyjajÄ…ce rozwojowi niektórych chorób w przyszÅ‚oÅ›ci!

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.