Pierwsza pomoc. PodstawowÄ… czynnoÅ›ciÄ… w udzielaniu pierwszej pomocy w zatruciach u dzieci jest usuniÄ™cie nie wchÅ‚oniÄ™tej jeszcze trucizny z organizmu. Przy kontakcie trucizny ze skórÄ… lub oczami wskazane jest obfite przemywanie wodÄ…, przy zatruciu wziewnym (wchÅ‚oniÄ™ciu trujÄ…cych gazów) wyniesienie dziecka z zaÂtrutego otoczenia, zapewnienie mu dostatecznego dopÅ‚ywu Å›wieżego powietrza, a w razie zatrzymania oddechu — stosowanie sztucznego oddychania. W zatruciach drogÄ… doustnÄ…, jeÅ›li trucizna znajduje siÄ™ jeszcze w jamie ustnej, należy natychmiast usunąć jÄ… palÂcem, a po poÅ‚kniÄ™ciu spowodować wymioty poprzez podrażnienie tylÂnej Å›ciany gardÅ‚a palcem, Å‚yżkÄ… lub szpatuÅ‚kÄ….
Zatrute dziecko może wymiotować samo. Należy wówczas uÅ‚oÂżyć je na boku, gÅ‚owÄ… w dół, najlepiej na kolanach siedzÄ…cej osoÂby dorosÅ‚ej, aby uniknąć przedostania siÄ™ wymiocin do dróg oddeÂchowych.
Wymiotów nie wolno prowokować u dzieci nieprzytoÂmnych i w stanie drgawkowym oraz u dzieci, które poÅ‚knęły rozpuÂszczalniki organiczne (benzynÄ™, naftÄ™, terpentynÄ™), Å‚ugi i kwasy żrÄ…ce oraz zwiÄ…zki powierzchniowo czynne, pieniÄ…ce siÄ™.
Dzieciom zatrutym drogÄ… doustnÄ… nie powinno poÂdawać siÄ™ mleka! Mleko może zwiÄ™kszyć wchÅ‚anianie trucizny w przypadkach zatruć truciznami dobrze rozpuszczajÄ…cymi siÄ™ w tÅ‚uÂszczach: rozpuszczalnikami organicznymi (benzynÄ…, naftÄ…, terpentynÄ…), Å›rodkami przeciwko molom (naftalinÄ…, dwuchlorobenzenem), Å›rodkami owadobójczymi (insektycydami).
PrawidÅ‚owy transport zatrutego dziecka. W każdym przypadku utraty przytomnoÅ›ci przez dziecko lub zaburzeÅ„ jego Å›wiadomoÅ›ci naÂleży podejrzewać zatrucie. Po zapewnieniu drożnoÅ›ci dróg oddechoÂwych (usuniÄ™cie Å›luzu z jamy ustnej i gardÅ‚a) dziecko należy przeÂtransportować do szpitala.
Transport powinien odbywać siÄ™ w pozycji bezpiecznej, zapobiegajÄ…Âcej zachÅ‚yÅ›niÄ™ciu w nastÄ™pstwie wymiotów i uduszeniu przy zapadaniu siÄ™ jÄ™zyka, najlepiej w uÅ‚ożeniu na boku, na kolanach siedzÄ…cej osoby dorosÅ‚ej.
Zabezpieczenie materiaÅ‚u do badaÅ„ lekarskich. ZabierajÄ…c zaÂtrute dziecko z miejsca wypadku należy usiÅ‚ować znaleźć to, co przyÂpuszczalnie mogÅ‚o ono przyjąć. Ponadto należy zabezpieczyć i zabrać ze sobÄ… w naczyniach jego wymiociny, mocz i kaÅ‚ do badaÅ„ majÄ…cych na celu wykrycie trucizny. Dotyczy to zwÅ‚aszcza tych wypadków, gdy dziecko ulegÅ‚o zatruciu nieznanÄ… substancjÄ….
Dalsze sposoby eliminacji trucizn z organizmu. Zatrute dzieci leczy siÄ™ w warunkach szpitalnych, podobnie jak zatrucie osoby doÂrosÅ‚ej.
Leczenie podtrzymujÄ…ce podstawowe czynnoÅ›ci życiowe organizmu jest najważniejszym sposobem leczenia ciężkich, ostrych zatruć u dzieci. Ta metoda leczenia nazywa siÄ™ intensywnÄ… teÂrapiÄ… zachowawczÄ….
Leczenie przyczynowe, podobnie jak u dorosÅ‚ych, polega na: 1) usuniÄ™ciu trucizny nie wchÅ‚oniÄ™tej, 2) przeprowadzeniu, nawet po wymiotach, pÅ‚ukania żoÅ‚Ä…dka, 3) oczyszczeniu dolnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocÄ… lewatywy lub, o ile nie ma przeciwwskazaÅ„, Å›rodków przeczyszczajÄ…cych. Do leczenia przyczynoÂwego należy również postÄ™powanie majÄ…ce na celu przemianÄ™ trucizny w zwiÄ…zki niewchÅ‚anialne lub mniej wchÅ‚anialne albo jej zwiÄ…zanie (podanie wÄ™gla aktywowanego majÄ…cego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci adsorpcyjne). W dobrze wyposażonych szpitalach istniejÄ… możliwoÅ›ci (jeÅ›li jest to wskazane) zastosowania swoistych odtrutek. DziaÅ‚anie ich polega na zamianie czynnika toksycznego w postać nietoksycznÄ… lub mniej toÂksycznÄ… wydalanÄ… z organizmu.
Wszystkie te sposoby eliminacji trucizn z organizmu noszÄ… nazwÄ™ leczenia pierwotnego.
Leczenie wtórne obejmuje szereg metod, polegajÄ…cych na przyspieszeniu eliminacji już wchÅ‚oniÄ™tej trucizny, takich jak stosoÂwanie leków moczopÄ™dnych i dużych iloÅ›ci pÅ‚ynów drogÄ… dożylnÄ… (wyÂmuszona diureza), dializa otrzewnowa, hemodializa, plazmafereza, hemoperfuzja.