PrzyczynÄ… krzywicy jest niedobór witaminy D. Zawartość witaminy D w pokarmach jest dla maÅ‚ych dzieci, zwÅ‚aszcza dla niemowlÄ…t, za maÅ‚a. Ilość witaminy D3 powstajÄ…ca w skórze z prowitaminy pod wpÅ‚yÂwem promieni nadfioletowych Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego jest na ogół w naÂszym klimacie niewystarczajÄ…ca, zwÅ‚aszcza w dużych miastach, gdzie promienie nadfioletowe sÄ… pochÅ‚aniane przez dym i kurz. PochÅ‚aniaÂnie promieni nadfioletowych wzrasta w okresach jesienno-zimowych. W zwiÄ…zku z tym na krzywicÄ™ narażone sÄ… głównie niemowlÄ™ta w duÂżych miastach w okresie jesieni i zimy i te na wsi, które maÅ‚o przebyÂwajÄ… na powietrzu.
Krzywica najczęściej wystÄ™puje miÄ™dzy 3 miesiÄ…cem i 2 r. życia. JeÅ›Âli pojawia siÄ™ w pierwszym miesiÄ…cu życia dziecka, jest zazwyczaj zwiÄ…zana z niedoborem witaminy D u matki w okresie ciąży.
Szczególnie ciężkie postacie krzywicy rozwijajÄ… siÄ™ u szybko rosnÄ…Âcych, dobrze odżywionych niemowlÄ…t, które nie otrzymujÄ… witaminy D. CzÄ™sto na krzywicÄ™ chorujÄ… wczeÅ›niaki, co zwiÄ…zane jest z szybkim roÅ›niÄ™ciem i maÅ‚ymi zasobami witaminy D i wapnia z okresu życia pÅ‚odowego. U dzieci niedożywionych, wolno rosnÄ…cych rzadko dochoÂdzi do znacznego nasilenia objawów krzywicy.
Rozwojowi krzywicy, oprócz szybkiego wzrostu, sprzyjajÄ…: czÄ™ste zaÂkażenia, biegunki, dieta uboga w dobrze przyswajalny wapÅ„ i fosfor oraz nadmiernie bogata w tÅ‚uszcze, pÅ‚atki owsiane, mleko krowie i mÄ…kÄ™, a także zbyt krótkie przebywanie na powietrzu. Przy .niedoborze • witaminy .D prawidÅ‚owy poziom wapnia w surowicy krwi utrzymuje siÄ™ wskutek wtórnej nadczynnoÅ›ci przytarczyc. Przytarczyce sÄ… pobuÂdzane do wzmożonego wydzielania parathormonu przez zmniejszony dopÅ‚yw wapnia z przewodu pokarmowego i ulegajÄ… przerostowi. ZwiÄ™kszone wydzielanie parathormonu powoduje z kolei uwolnienie wapnia z koÅ›ci i zwiÄ™ksza wydalanie fosforu w moczu, co przyczynia siÄ™ do obniżenia poziomu fosforu w pÅ‚ynie zewnÄ…trzkomórkowym.
Zaburzenia uwapnienia koÅ›ci w krzywicy dotyczÄ… głównie szybko rosnÄ…cych nasad koÅ›ci dÅ‚ugich i koÅ›ci czaszki. Wobec niedoboru witaÂminy D i w nastÄ™pstwie niedoboru wapnia i fosforu nie dochodzi do prawidÅ‚owego wykrystalizowania tych soli w obrÄ™bie koÅ›ci. KoÅ›ci traÂcÄ… twardość, ulegajÄ… wygiÄ™ciu, może dochodzić nawet do zÅ‚amaÅ„.
Objawy. NajwczeÅ›niejszym objawem krzywicy jest pocenie siÄ™ potyÂlicy. W wyniku rozmiÄ™kania szybko rosnÄ…cych koÅ›ci czaszki wystÄ™puÂje miÄ™kkość potylicy, która ugina siÄ™ przy uciskaniu palcami. PrzebyÂwanie niemowlÄ™cia głównie w pozycji leżącej na plecach powoduje po pewnym czasie spÅ‚aszczenie potylicy.
KoÅ›ci pokrywy czaszki stajÄ… siÄ™ grubsze, nastÄ™puje nagromadzenie tkanki w obrÄ™bie guzów czoÅ‚owych i ciemieniowych, co nadaje czaszce kwadratowy ksztaÅ‚t i zwiÄ™ksza jej obwód. Do zwiÄ™kszenia obwodu czaszki przyczynia siÄ™ też u dzieci z krzywicÄ… zwiÄ™kszona ilość pÅ‚ynu mózgowo-rdzeniowego, co wiąże siÄ™ z zaburzeniami w krążeniu krwi, spowodowanymi brakiem prawidÅ‚owego, dostatecznie silnego dziaÅ‚aÂnia ciÅ›nienia ujemnego klatki piersiowej przy oddychaniu. Te same zaburzenia w krążeniu powodujÄ… u dzieci z krzywicÄ… żłobienie rowków naczyniowych na czaszce oraz powiÄ™kszenie wÄ…troby i Å›ledziony.
Wskutek upoÅ›ledzenia uwapnienia i wzrostu koÅ›ci czaszki ciemiÄ…czko jest powiÄ™kszone i późno zarasta. Wyrzynanie zÄ™bów nastÄ™puje z opóźnieniem, czÄ™sto w nieprawidÅ‚owej kolejnoÅ›ci. Obwód pÅ‚atki pierÂsiowej jest zmniejszony. Zrównanie obwodu czaszki i klatki piersiowej nastÄ™puje z opóźnieniem (normalnie w 5 —7 miesiÄ…cu życia). PowstajÄ… zgrubienia na granicy kostnej i chrzÄ™stnej części żeber, zwane róÂżaÅ„cem krzywiczym. PociÄ…ganie przez przeponÄ™ poddajÄ…cych siÄ™ żeber powoduje zapadniÄ™cie klatki piersiowej w miejscu przyczepu przepony w tzw. bruzdÄ™ Harrisona. Poniżej bruzdy Harrisona Å‚uki żebrowe sÄ… czÄ™sto odgiÄ™te na zewnÄ…trz wskutek odpychania ich przez wzdÄ™ty żołądek i jelita. W późniejszych okresach znieksztaÅ‚cenie klatki piersiowej pogłębia siÄ™ przez wciÄ…gniÄ™cie do Å›rodka chrzÄ…stek żebrowych i wystawanie mostka do przodu – tzw. kurza klatka piersiowa.
WygiÄ™cie ku tyÅ‚owi lÄ™dźwiowego odcinka krÄ™gosÅ‚upa — garb krzywiczy — tworzy siÄ™ w okresie siadania. W dÅ‚ugotrwaÅ‚ej, nie leczonej krzywicy powstać może boczne skrzywienie krÄ™gosÅ‚upa w wyÂniku znieksztaÅ‚cenia trzonów krÄ™gów i upoÅ›ledzonego napiÄ™cia niektóÂrych mięśni.
W obrÄ™bie koÅ›ci dÅ‚ugich powstaje poszerzenie nasad, szczególnie w okolicy nadgarstków (bransolety krzywicze) i kostek. Gdy dziecko zaczyna chodzić, koÅ›ci udowe i koÅ›ci podudzia wyginajÄ… siÄ™ na zewnÄ…trz. NastÄ™pstwem tego może być powstanie kolan koÅ›laÂwych lub szpotawych. ZnieksztaÅ‚cenia mogÄ… dotyczyć też szyjki koÅ›ci udowej, co zaburza funkcjÄ™ stawów biodrowych i prowadzi do kaczkowatego chodu.
Wiotkość mięśni charakterystyczna dla dzieci z krzywicÄ… poÂwoduje opóźnienie rozwoju czynnoÅ›ci ruchowych, powiÄ™kszenie brzuÂcha i rozlewanie siÄ™ jego na boki, czÄ™sto z rozstÄ™pem mięśni gÅ‚adkich jelit, dajÄ…c wzdÄ™cia i zaparcia. Wiotkość mięśni powÅ‚ok brzusznych (brzuch żabi) najwyraźniej zaczyna siÄ™ u dzieci z krzywicÄ… od druÂgiego półrocza życia.
Do najczęstszych późnych następstw krzywicy należy płaskostopie wytworzone wskutek wiotkości wiązadeł nie mogących utrzymać masy ciała. Niekiedy występują wady postawy i zniekształcenia klatki piersiowej. Zniekształcenie kości miednicy małej, mogące w przyszłości utrudnić porody, występuje obecnie rzadko.
Leczenie. Niedobór witaminy D jest zwykle leczony już w okresie niemowlÄ™cym, a nawet jeÅ›li witamina D nie jest podawana, może dojść do samoistnego wyleczenia krzywicy, gdy dziecko wychodzi z okresu niemowlÄ™cego. ZwiÄ…zane jest to z wychodzeniem na dÅ‚uższe spacery i sÅ‚oÅ„ce, z wiÄ™kszÄ… zawartoÅ›ciÄ… witaminy D w bardziej urozÂmaiconej diecie w okresie poniemowlÄ™cym i ze zwolnieniem tempa wzrastania.
Leczenie krzywicy może odbywać siÄ™ za pomocÄ… tzw. przewlekÅ‚ych lub uderzeniowych dawek witaminy D. PrzewlekÅ‚e dawki leczniÂcze sÄ… stosowane przez 6-8 tygodni, a nastÄ™pnie podawane sÄ… dawÂki zapobiegawcze. W bardzo ciężkich postaciach krzywicy, u dzieci z krzywicÄ… przechodzÄ…cych zakażenia, zwÅ‚aszcza krztusiec i zaÂpalenie pÅ‚uc, u dzieci, których matki nie stosujÄ… siÄ™ do zalecenia coÂdziennego podawania przewlekÅ‚ych dawek witaminy D, podaje siÄ™ jedÂnorazowo dawkÄ™ uderzeniowÄ…. W razie utrzymywania siÄ™ po 6 tygodniach objawów czynnej krzywicy, dawkÄ™ można powtórzyć. U dzieci z zaburzeniami wchÅ‚aniania tÅ‚uszczów, uderzeniowe dawki witaÂminy D podaje siÄ™ domięśniowo. Po wyleczeniu krzywicy dawkami uderzeniowymi, witaminy D nie należy podawać co najmniej przez 2 miesiÄ…ce, ze wzglÄ™du na jej magazynowanie i możliwość przedawkowaÂnia. Po tym okresie powinno siÄ™ stosować dawki zapobiegawcze.
W przebiegu leczenia najszybciej spoÅ›ród zmian kostnych ustÄ™puje miÄ™kkość koÅ›ci potylicy. Dla oceny wyników leczenia w niektórych przypadkach przeprowadza siÄ™ kontrolne badania laboratoryjne. Utrzymywanie siÄ™ cech czynnej krzywicy, mimo dwukrotnego podaÂwania uderzeniowej dawki witaminy D, przestrzegania prawidÅ‚owej diety i pielÄ™gnacji, może Å›wiadczyć o krzywicy witamino-D-opornej.
Zapobieganie krzywicy polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów witaminy D. ÅšwiatÅ‚o sÅ‚oneczne w naszym klimacie może w peÅ‚ni zapobiec wystÄ…pieniu krzywicy tylko w miesiÄ…cach letnich, u dzieci dużo przebywajÄ…cych na powietrzu poza obszarem dużych miast i oÅ›rodków przemysÅ‚owych. Spacery w okresie jesienno-zimowym, barÂdzo wskazane, nie wystarczajÄ… jednak do zapobiegania krzywicy. NaÂÅ›wietlanie lampÄ… kwarcowÄ…, która jest dobrym źródÅ‚em promieni nadÂfioletowych, może zapobiegać krzywicy, jednak jako uciążliwe nie ma praktycznego zastosowania.
Profilaktyczne podawanie witaminy D, doustne, rozpoczyna siÄ™ w 3 tygodniu życia. Przez pierwsze dwa lata życia zapobiegawcze dawki stosuje siÄ™ bez przerwy, a potem do piÄ…tego roku życia w okresach je- sienno-zimowych. W okresach jesienno-zimowych dawki powinny być nieco wyższe niż w lecie. Wyższe również powinny być dawki u szybko rosnÄ…cych wczeÅ›niaków, bliźniÄ…t i dzieci urodzonych z niskÄ… masÄ… ciaÂÅ‚a. W tych przypadkach, gdy witamina D nie bÄ™dzie stosowana w przeÂwlekÅ‚ych, codziennych dawkach, należy jÄ… podawać zapobiegawczo w dawkach uderzeniowych, raz na pół roku przez pierwsze dwa lata żyÂcia, później raz na rok, późnÄ… jesieniÄ….
Prócz zapewnienia dziecku dużej iloÅ›ci sÅ‚oÅ„ca i powietrza oraz syÂstematycznego podawania witaminy D, w zapobieganiu krzywicy odÂgrywa rolÄ™ prawidÅ‚owe pielÄ™gnowanie i warunki higieniczne pozwalaÂjÄ…ce na unikniÄ™cie czÄ™stych infekcji. Należy też stosować wÅ‚aÅ›ciwÄ… dla wieku dietÄ™, unikajÄ…c nadmiaru mleka krowiego, pÅ‚atków owsiaÂnych i tÅ‚uszczów.