Podstawowe znaczenie dla rozpoznawania wad układu moczowego ma urografia, badanie ultrasonograficzne (USG) i cystografia mikcyjna.
Urografia polega na wykonaniu zdjÄ™cia rentgenowskiego ukÅ‚adu moczowego po dożylnym podaniu Å›rodka cieniujÄ…cego pozwalajÄ…cego na uwidocznienie dróg moczowych, kielichów i miedniczek nerkowych, moczowodów i pÄ™cherza. Warunkiem uzyskania wyraźnego obrazu jest prawidÅ‚owe przygotowanie dziecka do badania, tak aby w jelitach nie byÅ‚o gazów i mas kaÅ‚owych. W tym celu poprzedniego wieczoru podaje siÄ™ lekkÄ…, nie wzdymajÄ…cÄ… kolacjÄ™, Å›rodek przeczyszczajÄ…cy i wykonuÂje lewatywÄ™ z dużej iloÅ›ci wody bardzo powoli, aby nie spowodować zbyt wczeÅ›nie parcia na- stolec przed dotarciem wody do wyższych odÂcinków jelit. Rano wykonuje siÄ™ ponownie lewatywÄ™, po której dobrze jest zaÅ‚ożyć czopek glicerynowy, aby spowodować oddanie gazów. UroÂgrafiÄ™ wykonuje siÄ™ na czczo. Tylko niemowlÄ™ta nie wymagajÄ… takieÂgo przygotowania; u nich urografiÄ™ wykonuje siÄ™ po podaniu do wypiÂcia dużej iloÅ›ci mieszanki, gdyż na tle peÅ‚nego żoÅ‚Ä…dka dobrze uwiÂdaczniajÄ… siÄ™ drogi moczowe.
Cystografia mikcyjna polega na podaniu Å›rodka cieniujÄ…cego przez cewnik do pÄ™cherza. ZdjÄ™cie rentgenowskie wykonuje siÄ™, gdy dziecko oddaje mocz. Pozwala to na uwidocznienie pÄ™cherza, cewki moczowej i ewentualnie nieprawidÅ‚owego odpÅ‚ywu moczu z pÄ™cherza do moczowodu. DzieÅ„ przed wykonaniem cystografii, w dniu badania i w dwa dni po nim dziecko musi dostawać lek zapobiegajÄ…cy zakażeniu ukÅ‚adu moczowego przy cewnikowaniu i wypeÅ‚nianiu pÄ™cherza Å›rodÂkiem cieniujÄ…cym. Mimo że przy badaniu przestrzega siÄ™ zasad aseptyki, ryzyko takie istnieje.
Wrodzone wodonercze. Wada polega na istnieniu przeszkody w odpÅ‚ywie moczu z miedniczek nerkowych do moczowodu już od okresu pÅ‚odowego. PrzeszkodÄ… może być wada moczowodu lub miejsca poÅ‚Ä…Âczenia moczowodu z miedniczkÄ… lub też ucisk na moczowód przez zroÂsty albo dodatkowe naczynie krwionoÅ›ne krzyżujÄ…ce siÄ™ z moczowo- dem. Wrodzone wodonercze na ogół jest jednostronne, ale może też być obustronne. W nastÄ™pstwie utrudnienia odpÅ‚ywu moczu powstaje zastój w miedniczce i postÄ™pujÄ…ce jej rozszerzenie. Rozmiar poszerzeÂnia miedniczki zależy od stopnia przeszkody w odpÅ‚ywie moczu. Im znaczniejszy jest zastój i wiÄ™ksze wodonercze, tym wczeÅ›niej dochodzi do stopniowego zaniku czynnego miąższu nerki wskutek ucisku.
Wrodzone wodonercze może nie dawać żadnych objawów, mogÄ… też wystÄ™pować bóle brzucha i krwinkomocz. PowiÄ™kszonÄ… wskutek wodonercza nerkÄ™ czasami można wyczuwać jako guz w brzuchu. Gdy poszerzona miedniczka nerkowa ulegnie zakażeniu, wodonercze zmieÂnia siÄ™ w roponercze. WystÄ™puje wtedy gorÄ…czka, w moczu pojaÂwiajÄ… siÄ™ leukocyty. Roponercze, wskutek przenikania bakterii do krwi, może spowodować uogólnione zakażenie zwane urosepsÄ…. ZaÂkażenie przyspiesza niszczenie nerki i może doprowadzić do powstania ropni w nerce.
Leczenie operacyjne, wczeÅ›nie podjÄ™te, ma na celu usuniÄ™Âcie przeszkody w odpÅ‚ywie moczu, co może przywrócić nerce prawidÂÅ‚owÄ… czynność. OperacjÄ™ wykonuje siÄ™ po opanowaniu zakażenia i po wykonaniu cystografii mikcyjnej, pozwalajÄ…cej na wykrycie odpÅ‚ywu pÄ™cherzowo-moczowego, czyli nieprawidÅ‚owego cofania siÄ™ moczu z pÄ™cherza do moczowodu i miedniczki. W przypadku istnienia takiego odpÅ‚ywu może dojść do wydÅ‚użenia i poszerzenia moczowodu oraz poÂszerzenia miedniczki nerkowej, co sprawia wrażenie zwężenia poÅ‚Ä…Âczenia miedniczkowo-móczowodowego. Leczenie operacyjne w takim przypadku polega na zlikwidowaniu odpÅ‚ywu pÄ™cherzowo-moczowodowego.
Podwójny moczowód jest dość czÄ™stÄ… wadÄ… wystÄ™pujÄ…cÄ… zwykle jednostronnie. Z reguÅ‚y wadzie tej towarzyszy podwójny ukÅ‚ad kielichowo-miedniczkowy w nerce po tej samej stronie. Górny ukÅ‚ad jest zwykle mniejszy od dolnego, a moczowód odchodzÄ…cy od niego uchodzi do pÄ™cherza najczęściej niżej niż moczowód z ukÅ‚adu kielichowo-miedniczkowego dolnego. Istnieje wiele odmian tej wady. CzÄ™sto współistÂnieje z niÄ… odpÅ‚yw pÄ™cherzowo-moczowodowy, wodonercze, nieprawidÂÅ‚owe poÅ‚ożenie ujÅ›cia moczowodu w pÄ™cherzu lub poza pÄ™cherzem.
JeÅ›li nieprawidÅ‚owo poÅ‚ożone w pÄ™cherzu ujÅ›cie moczowodu jest zwężone, nastÄ™puje balonowate rozszerzenie dolnego odcinka moczoÂwodu w postaci wpuklajÄ…cej siÄ™ do Å›wiatÅ‚a pÄ™cherza torbieli, zwanej ureterocele. Ureterocele może też powstać przy prawidÅ‚owo umiejscowionym ujÅ›ciu pojedynczego moczowodu. JeÅ›li oba moczowo- dy odchodzÄ…ce z podwójnych ukÅ‚adów kielichowo-miedniczkowych maÂjÄ… wspólne ujÅ›cie do pÄ™cherza, mówi siÄ™ o moczowodzie rozÂszczepionym. Gdy podwójny lub rozszczepiony moczowód nie wiÄ…Âże siÄ™ z utrudnieniem w odpÅ‚ywie moczu — nie ma ujemnych naÂstÄ™pstw. Ujemne nastÄ™pstwa powstajÄ… wtedy, gdy współistnieje zastój moczu lub odpÅ‚yw pÄ™cherzowo-moczowodowy.
Rozpoznanie ustala siÄ™ na podstawie urografii, ultrasonografii (USG) i cystografii mikcyjnej.