Zastawka cewki. Wada ta, wystÄ™pujÄ…ca u chÅ‚opców, polega na obecnoÅ›ci zwykle w tylnej części cewki cieniutkiego pÅ‚ata tkankoweÂgo, który utrudnia wydalanie moczu. Powoduje to już od okresu życia pÅ‚odowego poszerzenie cewki moczowej ponad zastawkÄ…, wzrost ciÅ›Ânienia w pÄ™cherzu moczowym, uszkodzenie poÅ‚Ä…czenia pÄ™cherzowo-moczowodowego, odpÅ‚ywy pÄ™cherzowo-moczowodowe, a w nastÄ™pstwie wzrost ciÅ›nienia w moczowodach i miedniczkach nerkoÂwych z poszerzeniem i wydÅ‚użeniem moczowodów i poszerzeniem miedniczek. Prowadzi to do uszkodzenia nerki już w okresie życia pÅ‚odoÂwego i sprzyja zakażeniom ukÅ‚adu moczowego.
Objawem wady u niemowlÄ…t jest powiÄ™kszony pÄ™cherz moczowy i czÄ™sto w jamie brzusznej guz utworzony przez powiÄ™kszony moczoÂwód i miedniczkÄ™ nerkowÄ…. Dziecko oddaje mocz z wysiÅ‚kiem, czasem z pÅ‚aczem, wymiotuje, źle przybywa na wadze, jest blade. CzÄ™sto zwraÂca uwagÄ™ ustanie oddawania moczu, co nastÄ™puje wskutek doÅ‚Ä…czajÄ…Âcego siÄ™ obrzÄ™ku zastawki. Na ogół wczeÅ›nie wystÄ™pujÄ… objawy niewyÂdolnoÅ›ci nerek.
Leczenie. Wprowadzenie na staÅ‚e cewnika do pÄ™cherza umożliÂwia swobodny odpÅ‚yw moczu, przejÅ›ciowo poprawia czynność nerek i uÅ‚atwia leczenie współistniejÄ…cego zakażenia. Leczenie wady polega na rozerwaniu zastawki specjalnym rodzajem cewnika lub jej operaÂcyjnym usuniÄ™ciu. W przypadku odpÅ‚ywów pÄ™cherzowo-moczowodoÂwych i poszerzenia moczowodów konieczne sÄ… dalsze etapy leczenia urologicznego.
Zwężenie ujÅ›cia zewnÄ™trznego cewki moczowej. U chÅ‚opców wada ta może być wrodzona lub nabyta. Powoduje trudnoÅ›ci w oddaÂwaniu moczu i sprzyja zakażeniom ukÅ‚adu moczowego, prowadzÄ…c do zastoju moczu w pÄ™cherzu, poszerzenia moczowodów i miedniczek.
Rozpoznanie ustala siÄ™ na podstawie cystografii mikcyjnej.
Leczenie polega na poszerzeniu ujścia cewki,
U dziewczynek wada ta jest spowodowana obecnoÅ›ciÄ… pierÅ›cieÂnia Å‚Ä…cznotkankowego wokół dolnego odcinka cewki. Powoduje on zaÂburzenia w oddawaniu moczu, skÅ‚onność do zakażeÅ„, wzrost ciÅ›nienia w pÄ™cherzu. W części przypadków wystÄ™pujÄ… odpÅ‚ywy pÄ™cherzowo-moczowodowe.
Rozpoznanie ustala siÄ™ na podstawie pomiaru ujÅ›cia zewnÄ™trzÂnego cewki. Cystografia mikcyjna nie pozwala na ustalenie pewnego rozpoznania.
Leczenie polega na rozszerzeniu ujścia zewnętrznego cewki przez wprowadzanie służących do tego celu coraz szerszych rozszerza- czy, aż do uzyskania odpowiedniego wymiaru ujścia. Zabieg ten trzeba czasem powtórzyć kilka razy.