Ostra niewydolność nerek jest stanem, który powstaje wówczas, gdy nagle ustaje lub ulega upoÅ›ledzeniu prawidÅ‚owa poÂprzednio czynność nerek. Wydalanie moczu na ogół zmniejsza siÄ™ znaczÂnie albo ustaje, choć sÄ… od tego wyjÄ…tki. Na przykÅ‚ad ostra niewydolność nerek wystÄ™pujÄ…ca w ciężkich oparzeniach może przebiegać z prawidÅ‚oÂwÄ…, a nawet zwiÄ™kszonÄ… iloÅ›ciÄ… wydalanego moczu. Ostrej niewydolnoÅ›ci nerek zawsze towarzyszy zaburzenie skÅ‚adu pÅ‚ynów ustroÂjowych. Dochodzi do zatrzymania w organizmie produktów przemiany materii, nadciÅ›nienia i obrzÄ™ków. Zagrożenie dla życia może stanowić wzrost poziomu potasu i kwasica. Przewodnienie i nadciÅ›nienie stwarzaÂjÄ… niebezpieczeÅ„stwo niewydolnoÅ›ci krążenia, obrzÄ™ku pÅ‚uc i przeÅ‚omów nadciÅ›nieniowych z utratÄ… przytomnoÅ›ci i drgawkami. Objawy te mogÄ… stać siÄ™ bezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… Å›mierci dziecka.
Ostra niewydolność nerek jest stanem przemijajÄ…cym, po którym czynność nerek wraca do stanu normalnego lub ulega znacznej popraÂwie. Dlatego wyprowadzenie dziecka z okresu ostrej niewydolnoÅ›ci neÂrek jest bardzo ważnym problemem leczniczym. W zależnoÅ›ci od przyÂczyn doprowadzajÄ…cych do ostrej niewydolnoÅ›ci nerek, można jÄ… poÂdzielić na postać przednerkowÄ…, nerkowÄ… i zanerkowÄ….
Postać przednerkowÄ… jest spowodowana zmniejszonym przepÅ‚yÂwem krwi przez nerki i wynikajÄ…cÄ… stÄ…d upoÅ›ledzonÄ… ich czynnoÅ›ciÄ… bez uchwytnych zmian anatomicznych. PrzyczynÄ… tego stanu u dzieci, a zwÅ‚aszcza u niemowlÄ…t, najczęściej bywa odwodnienie w wyniku wyÂmiotów, ciężkiej biegunki lub przegrzania, rzadziej ostre krwotoki, wstrzÄ…s septyczny, który prowadzi do zaburzeÅ„ w rozmieszczeniu krwi w Å‚ożysku naczyniowym. Podstawowym objawem przednerkowej niewydolnoÅ›ci nerek jest zmniejszenie iloÅ›ci moczu. JeÅ›li zaburzenia w ukrwieniu nerek nie zostanÄ… dostatecznie szybko opanowane poÂprzez nawodnienie organizmu, przetoczenie krwi czy opanowanie wstrzÄ…su, dochodzi do zmian morfologicznych w nerce powodujÄ…cych przejÅ›cie postaci przednerkowej w nerkowÄ…, w której rokowanie jest znacznie gorsze.
Postać nerkowa może być spowodowana różnymi przyczynami doÂprowadzajÄ…cymi do uszkodzenia nerek.
W pierwszych tygodniach życia dziecka najczÄ™stszÄ… przyÂczynÄ… ostrej, nerkowej niewydolnoÅ›ci nerek jest zakrzep żyÅ‚ nerkoÂwych i posocznica, czyli uogólnione zakażenie. Zakrzep żyÅ‚ nerkowych powstaje przeważnie u noworodków urodzonych w zamartwicy oraz przy zakażeniach bakteryjnych i odwodnieniu. Objawia siÄ™ krwinÂkomoczem, powiÄ™kszeniem nerek, maÅ‚Ä… iloÅ›ciÄ… oddawanego moczu. Noworodek jest w stanie ciężkim.
U dzieci poniżej 3 r. życia ostra niewydolność nerek może być wynikiem: 1) dÅ‚ugo utrzymujÄ…cego siÄ™ odwodnienia prowadzÄ…cego do przejÅ›cia przednerkowej niewydolnoÅ›ci nerek w ostrÄ… niezapalnÄ… nieÂwydolność nerek, 2) Å›ródmiąższowego zapalenia nerek najczęściej spoÂwodowanego dziaÅ‚aniem niektórych antybiotyków oraz 3) zespoÅ‚u hemolityczno-mocznicowego.
Zespół hemolityczno-mocznicowy może być poprzedzony zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym, czÄ™sto ma nieznanÄ… przyczyÂnÄ™, wystÄ™puje na ogół u dobrze rozwiniÄ™tych i odżywionych dzieci. Spowodowany jest zmianami zakrzepowymi w drobnych naczyniach krwionoÅ›nych nerek. Objawia siÄ™ ciężkim stanem dziecka, zmniejszeÂniem lub ustaniem wydalania moczu, obecnoÅ›ciÄ… krwinek i biaÅ‚ka w moczu, skazÄ… krwotocznÄ… z krwawieniami z przewodu pokarmowego i czÄ™sto z krwotocznymi wykwitami na skórze.
U starszych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolÂnym najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… nerkowej postaci ostrej niewydolnoÅ›ci neÂrek jest kÅ‚Ä™buszkowe zapalenie nerek i uszkodzenie nerek różnymi toÂksynami, np. Å›rodkami owadobójczymi, grzybami trujÄ…cymi, solami rtÄ™ci, chromu i innych metali ciężkich.
Postać zanerkowa ostrej niewydolnoÅ›ci nerek jest spowodowana nagÅ‚ym uniedrożnieniem obu moczowodów Å‚ub moczowodu jedynej czynnej nerki albo cewki moczowej. Może to wystÄ…pić wskutek kamiÂcy, obrzÄ™ku bÅ‚ony Å›luzowej w miejscu zwężenia moczowodów, obrzÄ™ku zastawki cewki moczowej, obecnoÅ›ci strzÄ™pów ropy lub skrzepów krwi w drogach moczowych, ucisku z zewnÄ…trz na moczowody albo pÄ™cherz. GwaÅ‚towne zamkniÄ™cie Å›wiatÅ‚a moczowodu może tak szybko doprowaÂdzić do niewytwarzania moczu, że nie zawsze powstaje wodonercze.
Objawem zanerkowej niewydolnoÅ›ci nerek jest caÅ‚kowity bezÂmocz przy stanie dziecka na ogół nie tak ciężkim jak w postaci nerÂkowej ostrej niewydolnoÅ›ci. Bezmocz u wielu chorych przerywany bywa okresowym wydalaniem moczu, po czym ponownie powraca bezmocz.
Leczenie. OstrÄ… niewydolność nerek przednerkowÄ… i zanerkowÄ… można czasami leczyć usuniÄ™ciem przyczyny. Leczenie postaci nerkoÂwej jest głównie objawowe i zależy od ciężkoÅ›ci przebiegu choroby. Przy krótkotrwaÅ‚ym skÄ…pomoczu wystarczy ograniczenie podawania pÅ‚ynów, potasu i soli w diecie. Czasami udaje siÄ™ zwiÄ™kszyć ilość wyÂdalanego moczu przez stosowanie silnie dziaÅ‚ajÄ…cych leków moczopÄ™dÂnych. NadciÅ›nienie opanowuje siÄ™ przez stosowanie leków i przeciwÂdziaÅ‚anie przewodnieniu. Przy przedÅ‚użajÄ…cym siÄ™ skÄ…pomoczu, a zwÅ‚aÂszcza bezmoczu, stosowana jest dializa otrzewnowa lub w niektórych przypadkach dializa zewnÄ…trzustrojowa, czyli hemodializa za poÂmocÄ… „sztucznej nerki”.
Dializa otrzewnowa polega na wprowadzeniu przez powÅ‚oki do jamy brzusznej specjalnego cewnika, przez który wlewa siÄ™ i wyleÂwa pÅ‚yn dializacyjny o skÅ‚adzie zbliżonym do prawidÅ‚owego pÅ‚ynu zeÂwnÄ…trzkomórkowego. .Takie „pÅ‚ukanie” pozwala na usuniÄ™cie z orgaÂnizmu nadmiaru wody i gromadzÄ…cych siÄ™ wskutek bezmoczu szkodliÂwych substancji. Wykorzystuje siÄ™ przy tym wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci otrzewnej jaÂko bÅ‚ony półprzepuszczalnej, przez którÄ… te substancje przechodzÄ… z krwi do pÅ‚ynu dializacyjnego.
Dializa przy użyciu sztucznej nerki (hemodializa) poleÂga na doprowadzeniu krwi z naczyÅ„ krwionoÅ›nych chorego za pomocÄ… systemu drenów do sztucznej bÅ‚ony półprzepuszczalnej. Jedna poÂwierzchnia tej bÅ‚ony opÅ‚ukiwana jest przez krew chorego, druga przez pÅ‚yn dializacyjny dostarczony przez „sztucznÄ… nerkÄ™”. DziÄ™ki przeniÂkaniu wody i rozpuszczonych w niej substancji przez bÅ‚onÄ™ półprzepuszczalnÄ… nastÄ™puje normalizacja skÅ‚adu krwi i usuwanie nadmiaru wody z przewodnionego organizmu.
Zabiegi dializy otrzewnowej lub hemodializy u niektórych dzieci z ostrÄ… niewydolnoÅ›ciÄ… nerek muszÄ… być powtarzane kilka razy, aż do czasu poprawy czynnoÅ›ci nerek. NajczÄ™stszÄ… przyczynÄ… dÅ‚ugo utrzymuÂjÄ…cego siÄ™ bezmoczu lub skÄ…pomoczu jest u dzieci zespół hemolityczno-mocznicowy. W zespole tym u części chorych czynność nerek może ulec poprawie nawet po kilku tygodniach utrzymywania siÄ™ niewydolÂnoÅ›ci nerek.
W ostrej niewydolnoÅ›ci nerek czÄ™sto po okresie bezmoczu lub skÄ…Âpomoczu wystÄ™puje faza wielomoczu, w której dziecko oddaje duże iloÅ›ci nie zagÄ™szczonego moczu. W tej fazie może dojść do nadmierÂnych strat wody i potasu, dlatego muszÄ… one być dostarczone w dostaÂtecznej iloÅ›ci. U dzieci z zespoÅ‚em hemolityczno-mocznicowym po okÂresie bezmoczu ilość oddawanego moczu zwiÄ™ksza siÄ™ stopniowo i fazy wielomoczu na ogół nie obserwuje siÄ™.