Zespół MAS jest to ostre niedokrwienie mózgu w następstwie zbyt wolnej lub bardzo szybkiej czynności serca z zatrzymaniem krążenia. Zespół ten najczęściej występuje w całkowitym bloku przedsionkowo-komorowym, czasem w przebiegu częstoskurczu komorowego i innych niemiarowości.
Przed napadem dzieci starsze uskarżajÄ… siÄ™ niekiedy na bóle i zawroÂty gÅ‚owy, czasem bóle brzucha. CzÄ™sto wystÄ™puje uczucie nieuzasadÂnionego lÄ™ku, „zapadania siÄ™ w przepaść”. Napad charakteryzuje siÄ™ zbledniÄ™ciem, sinicÄ…, utratÄ… przytomnoÅ›ci, zaburzeniami oddychania, czasami drgawkami. TÄ™tno jest bardzo wolne lub niewyczuwalne. Po przyÅ‚ożeniu rÄ™ki w okolicÄ™ serca niewyczuwalne jest bicie serca. W ciężkich napadach MAS może dojść do objawów Å›mierci klinicznej – zatrzymania krążenia i oddychania.
Pierwsza pomoc polega na pÅ‚askim uÅ‚ożeniu dziecka na twarÂdym podÅ‚ożu i rytmicznym, silnym uderzaniu rÄ™kÄ… w klatkÄ™ piersiowÄ… w okolicy serca. W ciężkich napadach konieczne jest stosowanie maÂsażu serca i sztucznego oddychania metodÄ… usta-usta aż do momentu przybycia lekarza.
U dzieci z caÅ‚kowitym blokiem przedsionkowo-komorowym napady MAS stanowiÄ… wskazanie do wszczepienia stymulatora (rozrusznika serca). Stymulator wysyÅ‚a bodźce elektryczne w okreÅ›lonym odstÄ™pie czasu (np. 70, 90 na minutÄ™, u dzieci mÅ‚odszych częściej), pod wpÅ‚yÂwem których nastÄ™puje skurcz komór. Co kilka lat stymulator musi być wymieniany z powodu wyczerpywania siÄ™ źródÅ‚a energii.