Bakteryjne zapalenie wsierdzia jest to poważne powikÅ‚anie zarówno wrodzonych, jak i nabytych wad serca. W chorobie tej wystÄ™pujÄ… zmiany zapalne w wyÅ›ciółce serca — we wsierdziu, na zastawÂkach, a czasem w obrÄ™bie Å›cian tÄ™tnic. TypowÄ… zmianÄ… sÄ… wyroÅ›la brodawkowate skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z bakterii, skrzeplin, włóknika oraz z krwi. W obrÄ™bie ich nastÄ™puje rozplem komórek i nowotworze- nie naczyÅ„. WyroÅ›la brodawkowate sÄ… bardzo kruche. Ich czÄ…steczki uniesione prÄ…dem krwi mogÄ… być przyczynÄ… zatorów, tj. zaczopowania naczynia krwionoÅ›nego w różnych narzÄ…dach i skórze.
PrzyczynÄ… podostrego bakteryjnego zapalenia wsierdzia sÄ… drobnoustroje, które dostajÄ… siÄ™ do krwioobiegu z różÂnych ognisk zakażenia, takich jak np. ropnie okoÅ‚ozÄ™bowe czy zmiany w migdaÅ‚ach podniebnych. U dzieci z wadami serca szczególnie ważne jest leczenie wszelkich tzw. ognisk zakażenia. Do przejÅ›ciowego wysiewu bakterii do krwi dochodzi czÄ™sto w czasie nawet drobnych zabiegów, takich jak usuniÄ™cie zÄ™ba, naciÄ™cie ropnia. Również po zaÂbiegach operacyjnych ukÅ‚adu moczowego, jamy brzusznej może wystÄ…Âpić przejÅ›ciowa bakteriemia (krążenie bakterii w krwi). PrzyczyÂnÄ… bakteryjnego zapalenia wsierdzia mogÄ… być także zabiegi operacyjÂne na sercu, z tego wzglÄ™du zawsze zapobiegawczo podaje siÄ™ antybioÂtyki. U dzieci z wrodzonymi i nabytymi wadami serca zapadajÄ…cych na czÄ™ste zakażenia dróg oddechowych stosuje siÄ™ profilaktycznie peÂnicylinÄ™.
Zapalenie wsierdzia mogÄ… wywoÅ‚ać różne bakterie. Najczęściej sÄ… to: paciorkowiec zieleniÄ…cy (wystÄ™pujÄ…cy czÄ™sto w gardle zdrowych dzieci), paciorkowiec kaÅ‚owy (enterokok) znajdujÄ…cy siÄ™ w jelitach osób zdroÂwych oraz gronkowiec zÅ‚ocisty, który wystÄ™puje nawet na zdrowej skórze i jest najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… ropni. Ponadto zapalenie wsierdzia mogÄ… wyÂwoÅ‚ywać inne drobnoustroje, m.in. także niektóre grzyby.
Objawy. PoczÄ…tek choroby jest r(a ogół podstÄ™pny. Może wystÄ™poÂwać zÅ‚e samopoczucie, bladość, Å‚atwe mÄ™czenie siÄ™, utrata apetytu, chudniÄ™cie. Bardzo charakterystyczne sÄ… stany gorÄ…czkowe wystÄ™puÂjÄ…ce bez widocznej przyczyny. Z posiewów krwi pobranej kilkakrotnie w ciÄ…gu doby udaje siÄ™ na ogół wyhodować bakterie, co stanowi poÂtwierdzenie rozpoznania. W niektórych przypadkach wyroÅ›la bakteryjÂne widoczne sÄ… w badaniu echokardiograficznym.
Wykonanie antybiogramu (badanie wrażliwoÅ›ci bakterii na antybioÂtyki) umożliwia stosowanie odpowiedniego leczenia, które jest dÅ‚uÂgotrwaÅ‚e i musi być prowadzone w szpitalu.
U dzieci z bakteryjnym zapaleniem wsierdzia nie sÄ… wykonywane żadne zabiegi operacyjne. Jedynie w wyjÄ…tkowych przypadkach, kiedy ogniskiem zapalenia wsierdzia jest uszkodzona, zakażona zastawka, wykonuje siÄ™ — mimo toczÄ…cego siÄ™ procesu zapalnego — zabieg opeÂracyjny wymiany zastawki.