Termin alergia pochodzi od gr. słów allos – inny i ergon – dziaÂÅ‚anie i oznacza zmienionÄ… odczynowość organizmu. Ludzie z alergiÄ… reagujÄ… objawami choroby na różne, powszechnie spotykane w Å›rodoÂwisku substancje i czynniki, które u zdrowych nie wywoÅ‚ujÄ… żadnej reakcji. Substancje te nazywane sÄ… alergenami.
BiorÄ…c pod uwagÄ™ drogÄ™ wnikania alergenów do organizmu, dzieli siÄ™ je na: a) alergeny pokarmowe (mleko, jaja, miÄ™so, ryby, owoce cytrusowe, czekolada i in.), b) alergeny wziewne (kurz, roztocze, sierść zwierzÄ…t, pyÅ‚ki roÅ›lin, grzyby pleÅ›niowe, pióra) oraz c) alergeny iniekcyjne (niektóre leki, jady owadów). Sposób doÂstania siÄ™ alergenu do organizmu wpÅ‚ywa na szybkość i nasilenie reakcji. Leki podane pozajelitowo Å‚atwiej wywoÅ‚ujÄ… u osób uczuloÂnych groźne objawy, np. wstrzÄ…s anafilaktyczny, niż leki podane doustnie, chociaż ta druga droga nie wyÅ‚Ä…cza możliwoÅ›ci wystÄ…pienia wstrzÄ…su. IstniejÄ… ponadto alergeny kontaktowe .(nikiel, chrom, formalina, barwniki, Å›rodki piorÄ…ce, kosmetyki i in.), które moÂgÄ… wywoÅ‚ać tzw. wyprysk kontaktowy, częściej wystÄ™pujÄ…cy u dorosÅ‚ych niż u dzieci.
Drobnoustroje, podobnie jak leki, mogą dostawać się do organizmu każdą z wymienionych dróg. Części składowe drobnoustrojów mogą być alergenami.
W pierwszym okresie życia dziecka najczÄ™stszymi alergenami sÄ… poÂkarmy. U niemowlÄ…t żywionych sztucznie Å‚atwo rozwija siÄ™ nadwrażliÂwość na mleko krowie, które jako gatunkowo obce zawiera takie alerÂgeny, jak laktoalbumina, laktoglobulina czy kazeina. Alergeny wziewÂne majÄ… coraz wiÄ™ksze znaczenie w miarÄ™ wzrostu dziecka.
Wnikanie alergenów do organizmu stanowi bodziec dla ukÅ‚adu imÂmunologicznego do wytwarzania przeciwciaÅ‚ czynnych w reakcjach alergicznych. SÄ… to reaginy należące do klasy immunoglobulin IgE. W surowicy krwi jest ich maÅ‚o, majÄ… bowiem powinowacÂtwo do komórek, czyli sÄ… cytofilne. LokalizujÄ… siÄ™ w tkankach, na powierzchni komórek tucznych (mastocytów), gdzie znajdujÄ… siÄ™ odpoÂwiednie dla IgE miejsca uchwytu zwane receptorami.
Alergia jest stanem nabytej, swoistej, zmienionej odczynowoÅ›ci organizmu, powstajÄ…cym w wyniku dziaÅ‚ania alergenów. W rozdziale tym termin „alergia” używany jest w znaczeniu nadwrażliwość (tak też rozumiany jest potocznie), oznacza zjawisko niekorzystne dla organizmu, zwiÄ…zane z chorobami wynikajÄ…cymi z alergizacji. Alergia może mieć również znaczenie pozytywne. Alergia, która wytwarza siÄ™ po wprowadzeniu niektórych drobnoustrojów, oznacza, że organizm leÂpiej potrafi zmobilizować obronÄ™ immunologicznÄ… przy wtórnym konÂtakcie z tym samym drobnoustrojem. Alergia np. po szczepieniu BCG jest synonimem wytworzonej odpornoÅ›ci przeciw prÄ…tkowi gruźliÂcy.