Zapalenie opłucnej

Zapalenie opłucnej może towarzyszyć zapaleniom płuc o róż­nej przyczynie, może być wywołane przez prątek gruźlicy lub występo­wać w przebiegu chorób układowych, takich jak np. kolagenozy (zob. Choroby reumatyczne, s. 916). Rozróżnia się trzy typy zapalenia opłuc­nej: suche, surowiczo-włóknikowe i ropne.

Suche zapalenie opÅ‚ucnej objawia siÄ™ silnym bólem w klat­ce piersiowej w czasie oddychania i kaszlu. Gromadzenie siÄ™ w y s i Ä™ – k u w jamie opÅ‚ucnowej usuwa uczucie bólu. Niewielka ilość wysiÄ™ku może nie dawać żadnych uchwytnych objawów, przy wiÄ™kszej iloÅ›ci pojawiajÄ… siÄ™ trudnoÅ›ci w oddychaniu spowodowane uciÅ›niÄ™ciem pÅ‚u­ca. Ropne zapalenie opÅ‚ucnej jest z reguÅ‚y procesem wtór­nym w przebiegu bakteryjnego zapalenia pÅ‚uc. Zapalenie suro­wicze może wystÄ…pić w przebiegu gruźlicy pierwotnej, zakażeÅ„ wiru­sowych i kolagenoz. Objawy zależą od czynnika etiologicznego i iloÅ›ci pÅ‚ynu w opÅ‚ucnej. Rozpoznanie ustala siÄ™ na podstawie zdjÄ™cia rentgenowskiego i badania ultrasonograficznego (USG).

Leczenie zapalenia opÅ‚ucnej powinno być prowadzone w szpita­lu, gdyż bardzo ważne jest ustalenie czynnika wywoÅ‚ujÄ…cego. W przy­padkach wysiÄ™ku w opÅ‚ucnej wykonywane jest nakÅ‚ucie jamy opÅ‚uc­nej w celach diagnostycznych. Czasami konieczne jest wielokrotne usuwanie pÅ‚ynu drogÄ… punkcji opÅ‚ucnej. W przypadku wysiÄ™ku ropne­go konieczny jest drenaż ssÄ…cy opÅ‚ucnej. W zależnoÅ›ci od czynnika po­wodujÄ…cego zmiany w opÅ‚ucnej stosowane sÄ… odpowiednie antybioty­ki; w przypadku podejrzenia gruźlicy – leki przeciwprÄ…tkowe.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.