Ropień płuc

Ropień płuc może być powikłaniem każdego bakteryjnego zapa­lenia płuc. W zakażeniach gronkowcowych lub spowodowanych przez Gram-ujemne pałeczki (np. Klebsiella pneumoniae) tworzenie się ropni płuc należy do typowego przebiegu choroby. Przyczyną ropnia płuc u dzieci może być również ciało obce, które niezauważone przedostaje się do dróg oddechowych. Ropnie płuc bywają pojedyncze lub mnogie.

Od czasu wprowadzenia antybiotyków powikłania zapaleń płuc w postaci ropnia zdarzają się rzadko. Ropień można podejrzewać, jeżeli u dziecka leczonego z powodu zapalenia płuc ponownie pojawiają się stany gorączkowe i kaszel, często z odpluwaniem ropnej wydzieliny. Potwierdzenie rozpoznania umożliwia rentgen klatki piersiowej.

Leczenie ropnia płuc zawsze powinno odbywać się w szpitalu. Konieczne są: długotrwałe stosowanie antybiotyków, drenaż ułożeniowy, inhalacje z leków mukolitycznych (roz­rzedzających wydzielinę), leki ułatwiające wykrztuszanie. Jeśli lecze­nie zachowawcze nie jest skuteczne, zmieniony odcinek płuca jest usuwany operacyjnie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.