Ostre zakażenia górnych dróg oddechowych sÄ… najczÄ™stszymi choroÂbami ukÅ‚adu oddechowego u dzieci. Należą tu ostre zakaźne zapaleÂnia: nosa, gardÅ‚a, zatok przynosowych, krtani i tchawicy. NajczÄ™stszÄ… przyczynÄ… sÄ… zakażenia spowodowane przez wirusy z grupy pikornawirusów – rynowirusy. Znanych jest ok. 100 ich typów serologiczÂnych. Przebycie zakażenia jednym z nich nie chroni przed zakażeniaÂmi innymi i dlatego możliwe sÄ… wielokrotnie powtarzajÄ…ce siÄ™ zakażeÂnia w ciÄ…gu roku. Nasilenie iloÅ›ci zachorowaÅ„ obserwuje siÄ™ jesieniÄ… i zimÄ…. Bakterie rzadko sÄ… pierwotnÄ… przyczynÄ… zakażenia, natoÂmiast czÄ™sto powodujÄ… zakażenia wtórne (nadkażenia) — po zakażeniu wirusowym.
Zapalenie nosa i gardÅ‚a objawia siÄ™ wysychaniem.bÅ‚on Å›luzoÂwych, kichaniem, bólem gardÅ‚a, gÅ‚owy, czÄ™sto kaszlem i ogólnym zÅ‚ym samopoczuciem. CzÄ™sto wystÄ™puje również zapalenie spojówek. Przeważnie choroba przebiega tylko ze stanami podgorÄ…czkowymi. Åšluzówka gardÅ‚a jest żywoczerwona, drożność nosa upoÅ›ledzona, w noÂsie pojawia siÄ™ wydzielina surowicza lub surowiczo-Å›luzowa. CzÄ™sto, szczególnie u dzieci starszych, wystÄ™puje opryszczka na wargach. ObÂjawy nasilajÄ… siÄ™ z reguÅ‚y w pomieszczeniach zbyt ogrzanych i suÂchych. CzÄ™stym powikÅ‚aniem ostrego zapalenia nosogardÅ‚a u nieÂmowlÄ…t jest zapalenie ucha Å›rodkowego, a u dzieci starszych zapalenie zatok przynosowych.
Leczenie polega na stosowaniu niewielkich dawek salicylanów, preparatów wapniowych, witaminy C. Konieczne jest odpowiednie naÂwilżenie powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa chore dziecko. W przypadkach przewlekania siÄ™ choroby czasami stosowany jest antyÂbiotyk. Przy podejrzeniu powikÅ‚aÅ„ ze strony ucha Å›rodkowego koÂnieczne jest badanie laryngologiczne.
Zapobieganie polega na chronieniu dziecka przed stycznością z chorymi na zakażenia wirusowe, zwłaszcza w okresach nasilonych zachorowań, oraz nieprzegrzewaniu dziecka i pomieszczeń, w których ono przebywa.
Ostre zapalenie zatok przynosowych może towarzyszyć każdemu zakażeniu nosa i gardła. Jeżeli nie dołączy się wtórne zakażenie (nad- każenie) bakteryjne, choroba mija w ciągu kilku dni, podobnie jak nieżyt nosa.
Objawem zapalenia zatok jest uczucie peÅ‚noÅ›ci w okolicy zatok szczÄ™kowych, ból gÅ‚owy, zwÅ‚aszcza w okolicy czoÅ‚owej, obrzÄ™k w okoliÂcy oczu, trudnoÅ›ci w oczyszczaniu nosa z powodu obrzÄ™ku bÅ‚ony Å›luzoÂwej. CzÄ™sto u dzieci starszych wystÄ™puje uczucie spÅ‚ywania wydzieliny po tylnej Å›cianie gardÅ‚a.
Leczenie jest na ogół objawowe, podobnie jak w nieżycie nosa. Stosowane sÄ… salicylany, witaminy, preparaty wapniowe, leki przeciw- alergiczne, leżenie w łóżku przez kilka dni. W przypadku przewlekania siÄ™ zmian i pojawienia siÄ™ wydzieliny ropnej konieczne może być leÂczenie antybiotykami, a czÄ™sto punkcja zatok wykonana przez larynÂgologa.
Ostre zapalenie krtani jest najczęściej spowodowane przez wirusy, rzadziej przez bakterie (np. przez Haemophilus influenzae). U maÅ‚ego dziecka każdy, nawet niewielki stan zapalny w obrÄ™bie krtani prowaÂdzi do zwężenia jej Å›wiatÅ‚a, czÄ™sto z obrzÄ™kiem strun gÅ‚osowych, co objawia siÄ™ chrypkÄ… lub nawet peÅ‚nym bezgÅ‚osem. CharakterystyczÂnym objawem zapalenia (lub niezapalnego obrzÄ™ku krtani,, np. alerÂgicznego) jest suchy, „szczekajÄ…cy” kaszel, a w miarÄ™ nasilania siÄ™ obÂjawów duszność krtaniowa, ze znacznym wydÅ‚użeniem wdeÂchu i wyraźnie sÅ‚yszalnym Å›wistem krtaniowym w czasie wciÄ…gania powietrza. Wyraźne zwężenie krtani, tzw. podgÅ‚oÅ›niowe, może prowadzić do wystÄ…pienia niepokoju, sinicy, zaburzeÅ„ Å›wiadoÂmoÅ›ci, a nawet zgonu dziecka. Czynnikami usposabiajÄ…cymi do podgÅ‚oÅ›niowego zapalenia krtani u dziecka sÄ… krzywica i alergia.
Dziecko z objawami krtaniowymi powinno być natychmiast obejÂrzane przez lekarza. W leczeniu stosuje siÄ™ glikokortykosteroiÂdy, czasami antybiotyki, a w przypadkach cięższych konieczne jest umieszczenie dziecka w szpitalu, gdyż mogÄ… być konieczne zabiegi udrażniajÄ…ce krtaÅ„, tzw. intubacja.
Włóknikowe zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli spowodowane jest zakażeniem wirusowym. Najczęściej chorują dzieci między 2-5 r. życia. Choroba występuje głównie w okresie jesienno-zimowym.
Przebieg choroby może być Å‚agodny, z niewielkimi stanami podÂgorÄ…czkowymi, chrypkÄ… i suchym kaszlem stopniowo przechodzÄ…cym w kaszel wilgotny z dusznoÅ›ciÄ… krtaniowÄ… o różnym nasileniu. W nieÂktórych jednak przypadkach objawy chorobowe mogÄ… siÄ™ gwaÅ‚townie nasilać w ciÄ…gu kilku godzin i rozwija siÄ™ postać zÅ‚oÅ›liwa o draÂmatycznym przebiegu z wysokÄ… gorÄ…czkÄ…, olbrzymiÄ… dusznoÅ›ciÄ… i objaÂwami niedrożnoÅ›ci krtani i tchawicy. Konieczne jest wtedy natychÂmiastowe umieszczenie dziecka w szpitalu, nawet na oddziale intenÂsywnej opieki medycznej, gdyż istnieje zagrożenie życia. NiezbÄ™dne jest wprowadzenie rurki udrożniajÄ…cej krtaÅ„ i kontrolowany sztuczny oddech, a czasami tracheostomia, czyli naciÄ™cie przedniej Å›ciany tchaÂwicy przez powÅ‚oki i wprowadzenie odpowiedniej rurki do tchawicy z ominiÄ™ciem okolicy krtani.
W leczeniu stosowane sÄ… antybiotyki (Å‚atwo o nadkażenia bakteryjne), glikokortykosteroidy, inhalacje, leki uÅ‚atwiajÄ…ce odÂkrztuszanie.